Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
13. október 2020

Za ľudí chce obmedziť parlament a je to dosť zlý nápad

Za ľudí chce obmedziť parlament a je to dosť zlý nápad

Predsedníčka poslaneckého klubu strany Za ľudí Jana Žitňanská prišla s iniciatívou, aby sa pre pandémiu v parlamente rokovalo len o dôležitých bodoch.

Argumentuje tým, že poslanci by sa mali sústrediť iba na opatrenia súvisiace s koronakrízou a dôležité body ako rozpočet a novela ústavy.

Podľa politických kuloárov sa o tejto idei bavila už aj koaličná rada, kde však narazila na odpor SaS. Uzavrieť sa to má na najbližšom rokovaní koalície.

Táto Žitňanskej myšlienka vôbec nie je dobrý nápad, pretože – a to si povedzme otvorene – šliape po parlamentnej demokracii. Tá stojí aj na tom, že každý zvolený poslanec má právo predložiť návrh v parlamente a ten má povinnosť o ňom podľa predpísanej procedúry rozhodnúť. Hoci by išlo aj o úplný nezmysel.

Iste, poslanci môžu hlasovaním nejaký návrh vypustiť alebo presunúť. Ak by sa však parlamentná väčšina masovo využívala na vyraďovanie „nedôležitých“ bodov z rokovania parlamentu, išlo by to proti samotnému zmyslu toho, čomu má táto inštitúcia slúžiť.

Presne tak by sa to totiž skončilo. Koaliční poslanci by aj možno boli disciplinovaní, ich opozičným kolegom by však v predkladaní návrhov nikto nemohol zabrániť.

To však nie je jediný dôvod proti. Čo bude tým telesom, ktoré určí, že jeden zákon je dôležitý a iný už nie? Napríklad, že Záborskej návrh na pomoc tehotným ženám je v čase pandémie menej dôležitý ako povedzme Kolíkovej zámer zriadiť Najvyšší správny súd? Bude to koaličná rada, poslanecké grémium alebo nejaké iné konzílium múdrych?

Nech by to bol ktokoľvek, je naivné si myslieť, že by sa do jeho rozhodovania nepremietali politické, ideologické alebo mocenské záujmy.

Pritom neplatí ani to, že väčší počet návrhov v parlamente by tento štát brzdil v boji proti pandémii. Na to, aby to tak nebolo, tu už roky existuje inštitút zrýchleného legislatívneho konania.

Nežijeme ľahkú dobu, ale ničomu nepomôže, keď budeme situáciu prehnane dramatizovať. Tak, ako v nejakom hygienickom režime stále zasadá vláda alebo rozhodujú súdy, mal by normálne pracovať aj parlament.

Ak totiž začneme panikáriť a obmedzovať fungovanie demokratických inštitúcií, tak to bude akurát voda na mlyn všetkým, ktorí tvrdia, že demokracia nie je dobrý systém do zlého počasia.

Treba preto dúfať, že celá táto iniciatíva zostane len v štádiu úvahy. Nejaký plusový bod pre to, aby sa dnes parlament obmedzil len na rozhodovanie o zákonoch, ktoré sú dôležité z pohľadu nejakej skupiny, sa totiž hľadá naozaj ťažko.

Ak by s niečím takým vyrukoval napríklad Viktor Orbán, už by v éteri znelo slovo diktatúra.

Foto: TASR/ Jaroslav Novák

Inzercia

Inzercia

Odporúčame