Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
07. október 2020

Kaczynski ide do vlády

Kaczynski ide do vlády

V Poľsku bola včera sľubom do rúk prezidenta dotiahnutá do konca rekonštrukcia vlády.

Obnovený kabinet premiéra Mateusza Moravieckeho má menej ministrov a niekoľko nových mien. To však nie je najdôležitejšia správa. Tou je vstup do vlády momentálne najvplyvnejšieho poľského politika, šéfa strany Právo a Spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczynského. Ten bol doteraz len radovým poslancom parlamentu.

Po novom je Kaczynski vicepremiérom a v jeho agende bude koordinácia a dohľad nad rezortami obrany, vnútra a spravodlivosti.

Podľa poľských komentátorov však bude hlavnou úlohou Kaczynského tlmenie konfliktu medzi premiérom Morawieckim a vplyvným ministrom spravodlivosti Zbigniewom Ziobrom, ktorý je zároveň šéfom menšieho koaličného partnera strany Solidárne Poľsko.

Obidvaja títo politici vzájomne súperia o líderstvo v konzervatívnom priestore po odchode Jaroslawa Kaczynského. Ten má 71 rokov a v Poľsku sa už počíta s tým, že jeho dominancia v poľskej pravici sa pomaly chýli ku koncu.

Rekonštrukcia vlády zároveň znamená aj normalizáciu vzťahov medzi PiS a jeho dvoma menšími koaličnými partnermi, stranou Porozumenie a Ziobrovým Solidárnym Poľskom.

S prvou z nich sa PiS dostala do konfliktu pred niekoľkými mesiacmi kvôli organizácii prezidentských volieb. Výsledkom bol odchod šéfa Porozumenia Jaroslawa Gowina z vlády. Teraz sa Gowin opäť vracia do kabinetu, bude vicepremiérom zodpovedným za rozvoj a technológie.

Spor so Solidárnym Poľskom kvôli zákonu na ochranu zvierat zase vyústil do nedávnej vládnej krízy, aj keď samotný zákon bol len zástupným problémom. Skutočným dôvodom bol vyššie spomenutý mocenský spor medzi premiérom a ministrom spravodlivosti.

Rekonštrukciou vlády sa zmení aj doteraz platná mocenská architektúra. Novým mocenským centrom sa zrejme stane predsedníctvo vlády, ktoré okrem premiéra tvoria štyria vicepremiéri a minister spravodlivosti.

Foto: Facebook PiS

Inzercia

Inzercia

Odporúčame