Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
06. október 2020

Keď noviny odvolávajú ministra

Keď noviny odvolávajú ministra

Niektorí novinári sa zjavne rozhodli, že treba odvolať ministra Krajčího. Že stačilo. Že je unavený. Že to nezvláda. Že je tu lepšia alternatíva.

Tak sa rozhodli. A ako môže nejaké médium odvolať ministra? Odvolať priamo nie, ale napomôcť tomuto kroku nie je vôbec ťažké.

Napríklad takto: Idete na tlačovku ministra a opýtate sa ho, či nie je čas, aby odstúpil. Ten je trochu zaskočený a keď nemá príliš silné ego, odpovie čosi v tom zmysle, že to má na krajíčku.

A potom položíte premiérovi nevinnú otázku, či už nie je čas odvolať ministra, a ten odpovie, že minister zatiaľ má jeho dôveru. Poctivo odcitujete premiéra aj s jeho dodatkom, že keby sa niečo radikálne zhoršilo, vyvodí dôsledky, teda že premiér bude prvý, kto povie, že má ísť minister preč. Ale angažovaný novinár k slovám premiéra dodá: „Nie všetci mu však veria.“

A hneď uvediete, že sa z prostredia premiéra už ozýva, že náhradou za ministra by mala byť Andrea Kalavská. Tá sa vraj pri tejto lichotivej otázke novinára pousmeje a povie, že to počuje prvýkrát (je to taká typicky ženská odpoveď, pri ktorej si môžete byť istý, že nie je celkom v súlade s realitou).

No a potom si novinár ešte nájde nejakého ochotného politológa, ktorý povie, že zvolenie Kalavskej by považoval za mimoriadne šťastnú voľbu, lebo má skúsenosti s vedením rezortu, je odborníčka a má veľkú dávku rešpektu nielen zo strany rezortu, ale aj verejnosti. Aj politicky by to vraj bola trefa. A že ten Krajčí to fakt nerobí dobre.

A je vybavené. Zrazu sa na facebooku začnú objavovať rôzne statusy so zaručenou správou, že Krajčí to už má zrátané a že ho nahradí Kalavská. Že je to už vlastne jasná vec.

Pritom ani nebolo treba veľa námahy. Stačilo zopár šikovných viet, ako to už my novinári vieme pekne našľahať, keď chceme. Tentoraz šľahali novinári z Plusky.

Presné meno autora tohto vydareného textu nepoznáme, je tam len skratka NJ. A možno editor ešte pridal priťahujúci titulok, aby textík nezapadol: „Krajčí priznal, že je tesne pred demisiou: Neuveríte, koho by chcel odborník na jeho mieste!“

Celé to je trochu podivné z jedného dôvodu: Majiteľom denníka Plus jeden deň, ktorý je presvedčený, že Kalavská by to už mala prevziať, je Penta. A tá má v zdravotníctve svoje záujmy. Minister Krajčí zjavne nie je pre ňu práve ideálny typ.

A tak už možno treba použiť aj atómový kufrík, teda médium, ktoré je k dispozícii a ktorého rozbehnutú vec potom ochotne rozšíria tie ostatné médiá. Lebo téma už leží na stole, už sa dá živiť. Vlastne ona už žije svojím životom.

Áno, my novinári niekedy robíme takéto veci. Niekedy z vlastného aktivizmu, z presvedčenia a niekedy preto, lebo dostaneme úlohu. Najmä keď robíme v médiách, ktorých vlastníci majú rôzne záujmy.

FOTO TASR – Martin Baumann

Inzercia

Inzercia

Odporúčame