Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hegerova vláda V skratke
25. september 2020

Slovenskú politiku neriadia politici, ale pudy

Slovenskú politiku neriadia politici, ale pudy

Kto to dnes hovorí o zodpovednosti a kritizuje nerozvážnosť a egoizmus?

V utorok som si zaprognózoval, že onedlho sa na scénu vráti Igor Matovič z jari, ktorý vedie džihád proti hnusobe.

Aj s tým, že bude nútený zrušiť svoje nariadenie o maximálnych počtoch na svadbách a hromadných podujatiach, keď ešte krátko dozadu vykarhal Pandemickú komisiu, že to preháňa a tlačí na pílu. Dnes sa tak stalo, komisia s požehnaním premiéra navrhla rovnaké opatrenia ako pred dvomi týždňami. Matovič však svoje zlyhanie, keď chcel pred dvoma týždňami nadbiehať verejnej mienke, zvalil na ľudí, ktorí ho sklamali: „Veril som, že ľudia si budú väčšiu slobodu vážiť a budú sa správať rozumne. Bohužiaľ, sklamal som sa.“

O zodpovednosti dnes káže premiér po dvoch týždňoch politického divadla, keď namiesto formulovania jasnej línie v koronapolitike najskôr niekoľko dní testoval ľudí, či mu veria v čudnej kauze Arca, a potom absolvoval s poslancom Blahom asi najnechutnejšiu výmenu v parlamente za posledných 20 rokov.

„Nerozvážnosť, ľahkovážnosť a egoizmus ľudí“ dnes kritizuje premiér krajiny, ktorej druhý najvyšší ústavný činiteľ (predseda parlamentu) sa pár dní dozadu verejne chváli, že je nevydierateľný a vyspí sa s ktoroukoľvek peknou ženou (aj nastrčenou volavkou), popritom sa nervózne stretáva s Jaroslavom Haščákom, aby vybavil, nech penťácky bulvár už nič nezverejňuje o jeho stykoch s transsexuálmi (zjavne veľa nevybavil).

Najvyšší ústavní činitelia povýšili dekadenciu na žitú normu, preto keď dnes akoby štátnicky karhajú znechutenú verejnosť a vyzývajú k novej zodpovednosti, už sa nemôžu opierať o svoje slová, ktoré stratili váhu, ale len o pudy ako strach.  

Vláda si v marci a apríli mohla dovoliť tvrdé opatrenia z dôvodu, že ľudia sa neznámeho a nebezpečne sa šíriaceho vírusu báli, Matovičov kurz bol vtedy v princípe správny, ale politicky bezpečný. Naopak, odvahu si žiadalo začať s otváraním rýchlejšie, než sa v skutočnosti začalo, také školy mohli byť otvorené od mája, Matovičova vláda však išla na istotu. Potom prišlo leto, ktoré sa prespalo, úrady verejného zdravia sa neposilnili a už pri stále relatívne nízkych číslach nakazených prestali zvládať trasovanie.

Keď bolo od začiatku septembra jasné, že sa dvíha druhá vlna a treba prijímať opatrenia, ktoré už unavená verejnosť nebude prijímať bez frflania ako v marci, Igor Matovič s naslineným prstom vo vetre oznamoval dobré správy nevestám.

A tak Matovič bude zas písať facebookové statusy ako ten najčerstvejší: „Tretina ľudí doslova serie na pravidlá a majú žúrku, akoby sa nechumelilo. Ak nechceme stovky mŕtvych a tisícky trvalo postihnutých po Covide, musíme nasadiť ťažké ochranné opatrenia... a musíme to spolu zvládnuť. Nič iné nám ani neostáva.“

Premiérovi neostáva už nič iné, než po politicky prežúrovanom lete vyvolávať strach, čo je jediný skutočný nástroj tejto vlády v boji proti Covidu.

FOTO TASR – Martin Baumann
 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.