Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zdravie V skratke
24. september 2020

Ako nosiť rúško, aby to malo zmysel

Ako nosiť rúško, aby to malo zmysel

Ak si nezakryjete nos, akoby ste rúško vôbec nemali.

Pri vstupoch do interiérov, kde je povinnosť nosiť rúško, býva oznam o tom, že vstup je možný len s prekrytím úst a nosa rúškom alebo vhodnou alternatívou (šatkou či šálom). Napriek tomu časť ľudí ochranu nosa zanedbáva. Stretávame ich v kostoloch, vo vlakoch, v autobusoch, v obchodoch, na úradoch. Prečo je to problém?

Takýto spôsob ochrany totiž nemá zmysel a je v podstate totožný so stavom, keď človek nemá rúško vôbec. Dýchacia sústava človeka je totiž usporiadaná tak, že nos a ústa sú prepojené. Človek dýcha primárne nosom a ústami vydychuje. Vírusy aj baktérie, ktoré sa šíria vzduchom, sa pri prieniku do ľudského tela zachytávajú na sliznici nosa. Tam má ľudské telo aj akúsi prvú obrannú líniu proti nákaze. A keďže sa choroby medzi ľuďmi šíria od nepamäti, vieme, že táto obrana nikdy nebola stopercentná. Na základné pochopenie toho, ako funguje dýchacia sústava človeka, netreba atestáciu z ORL, postačí aj učivo základnej školy.

Stopercentná nie je, samozrejme, ani ochrana rúškom. Stopercentná ochrana voči čomukoľvek jednoducho neexistuje. Nosenie rúška však vždy chráni viac ako jeho nenosenie. Argument, že nechráni stopercentne, je podobný, ako keby sme prestali používať antibiotiká, lebo veď nie vždy zaberú a vždy sa nájde dáka koťuha baktéria, ktorá zásahu antibiotikami odolá. Ani protipožiarny oblek neochráni hasičov na sto percent, tak načo ho vlastne pri požiaroch nosia, všakže.

Ťažké je v tomto kontexte pochopiť aj argument o tom, že nosenie rúška obmedzuje osobné slobody. Aké? Slobodu prejavu, pohybu, právo na súkromie? Veď ak máte zakrytú polovicu tváre, aj automatizované kamerové systémy majú problém vás identifikovať – ochrana súkromia sa teda paradoxne zvýšila.

K obmedzeniu napríklad slobody pohybu nás však privedie skôr to, ak bude veľká časť ľudí ignorovať aspoň základné preventívne opatrenia, medzi ktoré nosenie rúška patrí. Nákaza sa rozšíri a úrady opäť sprísnia rôzne obmedzenia.

Iste. Existujú ľudia, ktorí si rúško stiahnu nie z akejsi rebélie či z presvedčenia o tom, že dokonca škodí. Jednoducho sa im ťažšie dýcha. Sú starší alebo majú iné zdravotné problémy. No ako v prípade plošného očkovania, aj tu platí, že očkovanie chráni aj tých, ktorí sa očkovať nemôžu zo zdravotných dôvodov. Podobne to môže platiť aj pri rúškach. Ľudí, ktorým môže rúško objektívne sťažovať dýchanie, chránia ostatní v ich okolí tým, že rúško majú.

Síce to už zaznelo mnohokrát zo všetkých strán, no nikdy nie je neskoro to znova zopakovať – ak sa aj cítite zdravý, môžete byť nakazený a vírus prenášať. A ak rúško odmietate z ideových dôvodov, nie je to prejav slobodnej mysle, ale číreho egoizmu.

To, čo sa nám podarilo zjari, keď opatrenia rešpektovali a dodržiavali takmer všetci, bol nízky počet nakazených aj nízky počet úmrtí. No vznikol z toho začarovaný kruh. Tým, že sme dodržiavali opatrenia, tak sme nemali tisíce nakazených ani stovky mŕtvych. Vlastne akoby sa nič nestalo. U časti ľudí to však vyvolalo falošnú predstavu, že nebezpečenstvo nie je až také veľké, ba vlastne žiadne. A že teda opatrenia až tak dodržiavať netreba. No z tohto postoja sa rysuje scenár, ktorý už prepukol v Českej republike a počty pozitívnych prípadov rastú aj na Slovensku. Prestali sme si dávať pozor.

Titulný obrázok: Správne nosenie rúška. Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

Inzercia

Inzercia

Odporúčame