Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina V skratke
22. september 2020

Prečo sú v móde veľké svadby

Prečo sú v móde veľké svadby

Priznám sa. že nie celkom som rozumela sťažnostiam neviest, že nemôžu mať v čase epidémie veľké svadby. Iba tridsať ľudí? Iba 150 ľudí?

Áno, možno sa mi tie vyplakávania zdali aj trochu smiešne. Lebo som iná generácia – v čase, keď som svadbu riešila ja, sme sa skôr pretekali v tom, kto bude mať ležérnejšiu a menšiu svadbu. Žiadne objednané vizážistky, kaderníčky, žiadne dlhé závoje, polnočné prezliekanie, honosné hostiny či vyzdobené autá. Všetky tieto rekvizity nám pripadali trápne či zastarané. Aj preto som nerozumela tým dnešným nevestám. Ale v českom časopise Reflex som si prečítala text od analytičky Simony Weidnerovej s názvom Prečo mladí ľudia zase chcú veľké svadby. A vďaka nemu tým dnešným nevestám rozumiem viac.

Weidnerová upozorňuje, že sa na obmedzenia svadieb nedoplatia len nevesty. Okolo svadieb sa rozvinul aj veľký biznis, ktorý zamestnáva veľa ľudí, sú tu agentúry, ktoré robia svadby na kľúč, sú tu požičovne šiat, prenajímatelia romantických zámočkov či usadlostí, fotografi, vizážistky, hudobníci. Týchto ľudí sa obmedzenia dotknú ekonomicky. Ale nevesty berú obmedzenie svadby ako katastrofu. Prečo?

Česká analytička tvrdí, že dnešné ambiciózne tridsiatničky berú prípravu svadby rovnako vážne a zodpovedne ako kedysi prípravu na štátnice a samotným prípravám venujú zvyčajne rok života. A tak ako chceli mať v škole či v kariére tie najlepšie výsledky, tak chcú mať aj svadbu na jednotku, aby za ňu dostali pochvalu – a veľa likeov na sociálnych sieťach.

U bohatších neviest došlo aj ku komercionalizácii intímneho života, čo znamená, že plánovači svadieb zaskakujú za matky či kamarátky a sprevádzajú nevesty na schôdzky s predajcami, prenajímateľmi, idú s nimi do požičovne šiat, k vizážistke či na ochutnávku vína aj torty. Lebo všetko musí byť úzkostlivo dokonalé.

Veľké svadby sú teda opäť v móde. Túto módu vrátila do hry takzvaná generácia „snehových vločiek“, teda generácia neskorých mileniálov, ktorí trpia prehnanou citlivosťou so zameraním na seba samých. Sú to ľudia, ktorí chcú byť jedineční, ale zároveň sú príliš krehkí, najmä keď sa stretnú s niečím, na čo ich škola nepripravila. Neúspech nesú ťažko, zrejme aj všetky škrty cez svoj dokonale zostavené plány.

Ale svadba je v ich živote naozaj kľúčovou udalosťou, tvrdí česká analytička. Dakedy bola pre mladých ľudí kľúčová skôr tá etapa života, keď skončili školu a začali pracovať, sami sa živiť. To bol vstup do dospelosti. Dnes už mnohí vysokoškoláci pracujú, zarábajú, a mnohí sú zas dotovaní rodičmi, aj keď už pracujú. Takže prechodovým rituálom do dospelosti je skôr svadba. To je tá udalosť, keď muž začína chápať, že preberá zodpovednosť aj za niekoho iného. A mladomanželka si uvedomuje, že už nebude základom jej života kariéra, cestovanie či párty s kamoškami. A zároveň tieto krehké vločky, ktoré často chodia na psychoterapiu či študujú psychologické príručky, dúfajú, že život po svadbe bude zmysluplnejší a šťastnejší. Preto nestoja o malú orúškovanú svadbu, tento rituál je pre ne veľmi dôležitý. Ako prechod k dospelému a možno aj šťastnejšiemu životu.

FOTO – Flickr/Paula Satinj

Odporúčame