Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
21. september 2020

Začal sa boj o lídra konzervatívneho Poľska

Začal sa boj o lídra konzervatívneho Poľska

V Poľsku vypukla vládna kríza, ktorú formálne vyvolala iniciatíva šéfa strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczynského presadiť vyššiu ochranu zvierat.

Zákon odmietli podporiť poslanci menšieho koaličného partnera PiS, strany Solidárne Poľsko, na ktorej čele stojí veľmi ambiciózny minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro.

Korene tejto krízy sú však hlbšie a súvisia najmä so štartujúcim bojom o líderstvo v konzervatívnom tábore. Šéf PiS Jaroslaw Kaczynski má 71 rokov, jeho koniec v aktívnej politike sa blíži, čo povzbudzuje potenciálnych vyzývateľov.

Ziobro sa na túto pozíciu cíti a už dlhší čas razí naratív, že PiS je pri presadzovaní konzervatívnych hodnôt príliš mäkká a skutočným reprezentantom týchto voličov je on a jeho strana. Táto Ziobrova rétorika sa ešte zosilnila po tom, ako sa Kaczynski postavil proti tomu, aby sa strana Solidárne Poľsko zlúčila s PiS.

Niekde tu si zrejme Ziobro uvedomil, že nemá inú možnosť, ako vyzvať Kaczynského zaútočiť na voličov PiS a vybudovať okolo seba vlastný politický tábor. S tým súvisia aj ostatné Ziobrove útoky na premiéra Mateusza Morawieckeho.

Vyústenie aktuálnej vládnej krízy bude jasné v priebehu najbližších dní. Možných je viacero scenárov. Od dohody, ktorej výsledkom bude, že všetko zostane po starom, cez úpravu mocenských pomerov vo vládnej koalícii až po odchod Ziobrovej strany z vlády.

V takom prípade by sa stala poľská vláda menšinovou a doteraz komfortná pozícia PiS pri riadení krajiny by sa skomplikovala. Kaczynského strana by bola pri presadzovaní zákonov odkázaná na uzatváranie ad hoc koalícií a k tomu by ešte musela dúfať v lojalitu prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý by jej mohol vetovať zákony. Takýto spôsob vládnutia by sa mohol napokon ukázať ako natoľko vyčerpávajúci, že by nebolo inej cesty, ako ísť do predčasných volieb.

Na druhej strane, politici PiS dobre vedia, že ďalšie voľby môžu vyhrať, len ak sa im podarí osloviť nových voličov. Túto líniu už nejaký čas stelesňuje premiér Morawiecki, ktorý sa prezentuje viac ako pragmatický než ideologický politik.

Rozchod s radikálnym Ziobrom by PiS mohol otvoriť dvere k časti stredových voličov a zvýšiť aj jej koaličný potenciál, napríklad smerom k centristickej PSL (Poľskej strane ľudovej).

Jaroslaw Kaczynski nebol nikdy takým ideologickým lídrom, ako je Viktor Orbán, ale vždy bol dobrým stratégom a silným mocenským hráčom. Preto je možné, že pred konfrontáciou so Ziobrom neuhol aj preto, že si ju vyhodnotil ako dobrú príležitosť na voličské posilnenie vlastnej strany.

Foto: TASR/ AP

Odporúčame