Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
18. september 2020

Česi nechceli žiť v rúško-diktatúre, oddnes zatvárajú školy v Prahe a nasadzujú si rúška aj vonku

Česi nechceli žiť v rúško-diktatúre, oddnes zatvárajú školy v Prahe a nasadzujú si rúška aj vonku

V Česku sa prudko zhoršuje situácia, nastupujú nové opatrenia, čo si zasluhuje pár poznámok.

Dôvod, prečo sa nezaraďujem do silnejúceho radu koronaskeptikov, ktorí nevidia hrozbu v šírení korony, ale v akejsi zdravotníckej rúško-diktatúre, mi posledné dni ukazujú české a najmä pražské pomery.

Česi boli od leta ku korone podstatne laxnejší než my, v Prahe sa nosili rúška maximálne v metre, stupňoval sa pocit, že tento vírus je čosi ako chrípka a na jar to bol len jeden veľký humbug, najnovšie českí koronaskeptici hlásajú, že sa treba nechať premoriť podobne ako Švédsko, týmto modelom pre všetkých.

Denný prírastok nakazených však od štvrtka vyletel nad tritisíc, čím sa Česko stáva vzhľadom na celkový počet obyvateľov jednou z najhorších krajín v EÚ, letná pohodička sa tak končí, prichádzajú nové obmedzenia, zavádzajú sa povinné rúška v exteriéroch na hromadných akciách, pražským stredoškolákom a vysokoškolákom sa od pondelka zatvárajú v Prahe školy (neskôr pražský primátor uviedol, že na zatvorení stredných škôl sa s hygienikmi zatiaľ nedohodol - pozn. mh), vyľakal sa aj premiér Babiš, ktorý napokon predsa len súhlasil s obnovením činnosti Ústredného krízového štábu a pripustil opätovné vyhlásenie núdzového stavu.

Samozrejme, koronaskeptici sa ešte chvíľu môžu smiať nad novým prejavom paniky: tá trojtisícka je len číslo, drvivá väčšina z nakazených má asymptomatický či ľahký priebeh, berme si ďalej príklad zo Švédov, ktorí išli proti prúdu, najhoršie majú za sebou a teraz im počty nakazených padajú.

Problém tohto prístupu je, že ide o teoretický experiment, ktorého prijatie by bolo v našom regióne hazardovaním so životmi. Britský premiér Boris Johnson tiež chvíľu razil túto teóriu, až kým ho zdravotnícky kolaps s hromadou obetí nedonútil otočiť kurz a prejsť do tvrdého a dlhého lockdownu – Johnsonov minister zdravotníctva už preto avizuje, že ak sa opäť spustí exponenciálny rast, opätovný lockdown nie je vylúčený.

V strednej Európe sa netreba strašiť hrozbou britských, talianskych či španielskych pomerov (nemáme také prehustené metropoly či nie sme takí dotykoví), ale ani sa utešovať švédskou momentkou (nemáme sociálny dištanc Severanov), najrozumnejším prístupom je nedopustiť exponenciálny nárast, aký sa už deje v Česku.

Koronaskeptici čerpajú svoju vieru z toho, že v pomere k nakazeným sú súčasné prírastky hospitalizovaných a mŕtvych naozaj len veľmi mierne – to sedí, smrtnosť je teraz naozaj veľmi nízka (na čo je viac teórií), lenže už na jar sme videli, ako tento zdanlivo nevinný „nádchový“ vírus dokáže v priebehu pár týždňov preskočiť z asymptomatickej na rizikovú generáciu a následne preplniť nemocnice za hranicu kapacít. Nemci, Rakúšania aj Česi majú výhodu, že ich systémy sú pripravené na veľký nápor, ale kto iný si to môže povedať na východ od nich?  

Koronaskepsa bola milá letná póza, ale ak chceme u nás doma udržať prísnejšie opatrenia na lokálnej úrovni a neriskovať nové lockdowny, niet lepšej rady než udržať si slovenskú rúškomániu (v interiéroch!) a príliš sa nenakaziť českými myšlienkovými experimentmi.

Český premiér Andrej Babiš, ilustračné foto, TASR/AP

Odporúčame