Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
14. september 2020

Ak chce Trump poraziť ospalého Bidena, musí nasadiť šprint

Ak chce Trump poraziť ospalého Bidena, musí nasadiť šprint

Do najdôležitejších volieb tohto roka chýba už len šesť týždňov, 77-ročný Joe Biden si stále drží slušný náskok.

No pre 74-ročného úradujúceho prezidenta to už nevyzerá beznádejne ako začiatkom leta. Ešte v júni vládla v republikánskom tábore takmer odovzdanosť, Biden jasne viedol aj v takzvaných swing states, teda nerozhodných štátoch. Trumpovi v očiach voličov škodil nezvládnutý manažment a miestami katastrofálna komunikácia okolo korony. Navyše, obrovský prepad ekonomiky by ničil vyhliadky aj značne populárnejšiemu prezidentovi, než akým je doma Donald Trump.  

Aj preto si mnohí mysleli, že pokiaľ nedôjde k zázraku – a pandémia neustúpi, respektíve sa do volieb nezačne očkovať –, Trump zdrvujúco prehrá.

Pandémia neustúpila, ale prezident, ktorý pôsobí značne sviežejšie než o tri roky starší protikandidát, ešte rozhodne nie je na uterák.

Už dnes je síce jasné, že Bidena bude voliť o niekoľko miliónov Američanov viac než Trumpa (v roku 2016 volilo Hillary Clintonovú o tri milióny voličov viac), preto nemá zmysel sledovať celonárodné prieskumy, ale iba prieskumy v zhruba deviatich viac či menej nerozhodnutých štátoch, ktoré v špecifickom systéme voliteľov rozhodnú o víťazovi.

Pre Trumpa je momentálne najpozitívnejším signálom, že stiahol Bidenov náskok na Floride – v roku 2016 tu Trump porazil Clintonovú o vyše jedno percento, začiatkom leta tam viedol Biden už o sedem percent, no v posledných prieskumoch je to pomerne tesné, dve-tri percentá v prospech demokrata.

Trump prevzal tesné vedenie v Ohiu, Iowe a Georgii, kde pred štyrmi rokmi deklasoval Clintonovú a teraz tam potrebuje povinné víťazstvá.

Horšie to však vyzerá v Arizone, kde Trump vyhral v roku 2016, momentálne tam zaostáva o štyri-päť percent. Potom sú tu štáty ako Pennsylvánia, Michigan a Wisconsin, kde Trump pred štyrmi rokmi najtesnejším rozdielom ukradol robotnícke hlasy demokratom – Biden tam má už celé mesiace pomerne vysoký náskok, Trumpovi sa ho trochu darí znižovať najmä v Pennsylvánii, ktorej zisk by mal pre neho z tejto trojice najväčšiu hodnotu.

Pre Donalda Trumpa je tak situácia naďalej veľmi zložitá, ale nie beznádejná. V jeho tíme vedia, že už raz ho prieskumy odpisovali, no vo finiši všetkým vyrazil dych, no súčasne vedia, že prieskumné agentúry z roka 2016 sa poučili (keďže vo svojich modeloch nezachytili presuny robotníckych hlasov, ktoré predtým tradične volili demokratov) a nemôžu sa spoliehať na ich chybovosť.

Trump tak musí pritiahnuť najmä malú časť republikánskych voličov (tzv. Never Trumpers), ktorí ho z odporu pre jeho štýl či obsah politiky nechcú v novembri voliť. Takisto má problém medzi voličkami, potrebuje aj zvrátiť trendy medzi hispánskymi voličmi, čo sa mu momentálne sčasti darí na Floride.

Jeho nočnou morou by sa mohol stať veľký Texas, ktorý od 80. rokov volil republikánskych kandidátov, naposledy tu nad Clintonovou zvíťazil s deväťpercentným náskokom. Ak chce Trump opäť zvíťaziť, Texas by mal byť samozrejmosťou, ale už od júna to v niekdajšej republikánskej bašte nemá vôbec isté, podľa posledných prieskumov tu vedie o percento aj menej.

Donald Trump má stále šancu v cieľovej rovinke zvíťaziť. Ale nie je vylúčené ani to, že po štyroch rokoch prezidentovania utrpí fiasko.

Donald Trump reční na predvolebnom zhromaždení v meste Henderson v noci na 14. septembra 2020. 

Odporúčame