Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
10. september 2020

Pre selektívne potraty príde India do roku 2030 o sedem miliónov dievčat, odhaduje štúdia

Pre selektívne potraty príde India do roku 2030 o sedem miliónov dievčat, odhaduje štúdia

India – miesto, kde sa stretáva hlas proliferov a feministických organizácií. 

Kým u nás sa bavíme o druhom vyšetrení u gynekológa alebo o dĺžke lehoty na rozmyslenie zákroku, problém iných rozmerov riešia pro-life a ľudskoprávne organizácie v druhej najľudnatejšej krajine sveta. 

V Indii sú vážnym problémom selektívne potraty dievčat, ktoré majú na svedomí obrovské počty obetí. Výskumníci z Univerzity Kráľa Abdulláha v Saudskej Arábii prišli so štúdiou, ktorá hovorí, že v Indii sa v najbližších desiatich rokoch narodí o 6,8 milióna menej dievčat. 

Najsilnejšiu kultúrnu preferenciu v prospech syna identifikovali v 17 severných štátoch Indie. Dokonca v štáte Uttarpradéš, ktorý hraničí s Nepálom, budú do roku 2030 podľa odhadov „chýbať“ asi dva milióny narodených dievčat. 

Štúdia predpokladá, že najbližších päť rokov sa v Indii potratí ročne 469-tisíc dievčat. 

Odkedy sú k dispozícii technológie na rozpoznanie pohlavia pri tehotenstve, teda od sedemdesiatych rokov, bolo v Indii potratených 63 miliónov dievčat, píše britský Guardian

V roku 1994 síce vláda prijala legislatívu, ktorá zakazuje zisťovať pohlavie nenarodeného dieťaťa s výnimkou lekárskych dôvodov, no problém je s vymáhaním zákona a v mnohých regiónoch sa rozdiel v pohlaviach naďalej prehlboval. 

V súčasnosti je pomer medzi pohlaviami na úrovni 900 až 930 žien na tisíc mužov. 

„Syn je v indickej spoločnosti považovaný za prínos pre rodinu, nesie jej meno a je vnímaný ako budúci živiteľ. Hoci rastie počet domácností, ktoré investujú do vzdelania pre svoje dcéry, dievčatá sú stále vnímané ako príťaž,“ píše k téme Forbes. Selektívne potraty sa však netýkajú len Indie, ale aj ďalších krajín regiónu južnej Ázie.  

Téma masívnych potratov dievčat v Indii nie je veľmi na očiach sveta, rezonuje najmä v Británii. Zaujímavosťou je, že pri problematike selektívnych potratov sa stretávajú snahy tak konzervatívnych a pro-life organizácií, ako aj ženských neziskoviek, ktoré spomínajú pojem rodovej rovnosti, respektíve rovnosti pohlaví. 

Aj odporúčania autorov spomínanej štúdie hovoria o posilnení politiky, ktorá obhajuje rovnosť mužov a žien a zavedenie podporných opatrení, ktoré zvrátia existujúce predsudky o pohlaviach. 

Podľa indických novín The Telegraph možno hovoriť o kríze morálky nielen v rodine, ale aj v lekárskej komunite. 

Ako píšu, problém je v tom, že hoci zákon ukladá povinnosť registrácie všetkých ultrazvukových zariadení a vedenie záznamov o skenoch, monitorovanie týchto zariadení je slabé. Dôsledkom je, že rodiny, ktoré sa chcú potratom zbaviť dievčatka, a tiež zdravotní pracovníci s vidinou zisku sa potom ľahšie uchyľujú k tejto nelegálnej činnosti – abort urobia v domácom prostredí.  

„Dôsledky sú alarmujúce. Je zrejmé, že hlboko zakorenený predsudok sa nepodarí zničiť len tým, že prenatálna diagnostika pohlavia bude kriminalizovaná,“ uvádza The Telegraph. Situáciu vyrieši len kultúrna transformácia.

Aktivistka Anuradha Saxena z oblasti Sikar pre Guardian hovorí o najnovšej aktivite štátnych úradov, ktoré zavádzajú prax, podľa ktorej meno dievčaťa má byť vyvesené na štítku na dome, aby bolo jasné, že má rovnakú hodnotu ako chlapec. 

Ilustračné foto: Flickr.com/Adam Cohn (CC licencia) 

Odporúčame