Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
09. september 2020

Vyšiel TRAILER k novému sfilmovaniu románu DUNA Franka Herberta

Vyšiel TRAILER k novému sfilmovaniu románu DUNA Franka Herberta

Ide o tretiu filmovú adaptáciu jedného z najpopulárnejších diel literárnej science-fiction.

Youtubový kanál spoločnosti Warner Bros. Pictures v stredu zverejnil dlho očakávaný trailer k filmu Duna, ktorého svetová premiéra je plánovaná na 18. decembra 2020. Môžete si ho pozrieť TU.

Ide v poradí už o tretie sfilmovanie rovnomenného románu Franka Herberta z roku 1965. Prvé, vizuálne svojské, nakrútil David Lynch v roku 1984. Popri tom vznikla v roku 2000 trojdielna miniséria, v ktorej si zahralo aj niekoľko českých hercov.

Film, ktorý príde do kín tento rok, režíruje kanadský režisér Denis Villeneuve, ktorý už so sci-fi žánrom má svoje skúsenosti. Okrem iného režíroval oceňovanú snímku Arrival (2016). Išlo o sfilmovanú poviedku Príbeh tvojho života Teda Chianga.

V roku 2017 zase do kín prišiel jeho Blade Runner 2049 - pokračovanie kyberpunkovej klasiky Ridleyho Scotta z roku 1982, ktorú inšpirovala poviedka Philipa K. Dicka.  

Arrival aj Blade Runner 2049 boli vizuálne i príbehovo veľmi príťažlivo spravené filmy – čistokrvné science fiction, ktoré je však spravené na takej vysokej úrovni, že môže osloviť aj fanúšikov mimo žánru. Preto aj nová Duna vzbudzuje veľké očakávania.

Jej príbeh sa odohráva vo vzdialenej budúcnosti, kedy ľudstvo cestuje medzi hviezdnymi sústavami, no celé planéty sú lénami veľkých feudálnych rodov. Záujmy dvoch z nich, Atreidovcov a Harkonnenovcov, sa skrížia kvôli púštnej planéte Arrakis, na ktorej sa ťaží vzácne korenie, nevyhnutné pre medzihviezdnu ľudskú civilizáciu...

Ak vás fascinujú obrovské piesočné červy, ktoré na planéte Arrakis žijú, pozrite si trailer. Jeho tvorcovia im venovali niekoľko záberov.

Román Duna sa pravidelne objavuje na zoznamoch najlepších sci-fi kníh. Je to zrejme kvôli tomu ako umne jeho príbeh v sebe spája spoločenskovedné, environmentálne i náboženské motívy. V mnohých ohľadoch je Duna metaforou sveta, v ktorom žijeme.

Slovenské preklady jednotlivých dielov z pera Maríny Gálisovej vychádzajú od roku 2018 vo vydavateľstve Premedia. Napriek tomu, že od uverejnenia diela Franka Herberta uplynulo 55 rokov, nijako nezostarlo.

Na obrázku: Žeby povrch púštnej planéty Arrakis? V skutočnosti Sahara v Alžírsku. Ilustračné foto – Pixabay.com

Odporúčame