Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
04. september 2020

Satisfakcia pre Silvestra Krčméryho a historický cit OĽaNO

Satisfakcia pre Silvestra Krčméryho a historický cit OĽaNO

Skupina poslancov za OĽANO navrhuje pripomínať si 24. jún ako Deň obetí komunizmu na Slovensku. Tento dátum sa viaže ku 24. júnu 1954, keď disident, politický väzeň a kresťanský aktivista Silvester Krčméry predniesol na súde svoju známu záverečnú reč s výrokom: „Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu.“

Návrh včera predstavili poslanci OĽANO a Kresťanskej únie (KÚ) spolu s Jánom Čarnogurským, Vladimírom Palkom, Františkom Mikloškom, Vladimírom Krčmérym a Jozefom Hajkom z Občianskeho združenia Historická pamäť.

Symbolické gestá smerom k historickým udalostiam sú jednou z vecí, za ktoré si OĽaNO a Igor Matovič zatiaľ zaslúžia pochvalu. Či už išlo o výročie Trianonu, rómskeho holokaustu, alebo teraz aktuálnu iniciatívu viažucu sa aj k menu Silvestra Krčméryho.

Silvester Krčméry spolu so svojím spolupútnikom Vladimírom Juklom boli lídrami slovenskej podzemnej cirkvi. V 50. rokoch boli obvinení z vlastizrady a strávili dlhé roky vo väzení. Keď z neho vyšli, inšpirovaní svojím vzorom, chorvátskym jezuitom Tomislavom Kolakovičom, založili Spoločenstvo Fatima a vytvorili celoslovenskú štruktúru tajných krúžkov, ktorá ovplyvnila množstvo mladých katolíkov.

Spektrum ich aktivít bolo široké, od práce s mládežou na vysokoškolských internátoch cez vydávanie samizdatu až po organizáciu Sviečkovej manifestácie v roku 1988.

V katolíckom prostredí zohrali Krčméry s Juklom špecifickú úlohu nielen pre svoje evanjelizačné a organizačné aktivity, ale aj kvôli tomu, akú podobu slovenského katolicizmu reprezentovali.

Boj s komunizmom bol síce ich najdlhším, ale nie jediným zápasom. Ovplyvnený Kolakovičovým pohľadom na to, ako by sa kresťania mali správať pri spravovaní štátu, boli kritickí aj voči Tisovmu režimu a podporili Povstanie. V 90. rokoch zase prezieravo upozorňovali na riziká vyplývajúce z toho, akým spôsobom moc uchopoval Vladimír Mečiar.

Napriek tomu zostal po Novembri 89 ich príbeh dlhší čas v tieni. V kresťanskom prostredí síce existovali mnohí, ktorí sa k ich odkazu hlásili, ale náležité ocenenie zo strany štátu chýbalo.

Meniť sa to začalo, až keď nás na to upozornili iní. V roku 2009 udelil Vladimírovi Juklovi štátne vyznamenanie vtedajší poľský prezident Lech Kaczynski. Na Nový rok 2013 potom udelil Juklovi a Krčmérymu najvyššie štátne vyznamenanie aj prezident Ivan Gašparovič.

Podzemná cirkev bola v rokoch komunizmu najmasovejším a najvplyvnejším opozičným hnutím na Slovensku. Viaceré vyjadrenia niekdajších vysokých komunistických funkcionárov, ale aj ponovembrový historický výskum potvrdzujú, že sa jej režim obával viac ako iných opozičných zoskupení (občiansky disent, ekologickí aktivisti, „obrodári“) a považoval ju za svojho najväčšieho protivníka.

Spojenie pamätného dňa obetí komunizmu s menom Silvestra Krčméryho by bolo jednak ocenením historickej úlohy tejto štruktúry, tak aj zadosťučinením nielen pre Krčméryho a Jukla, ale aj ďalších aktivistov, ktorí sa zaslúžili o slobodný život v tejto krajine.

Foto: Silvester Krčméry s pápežom Jánom Pavlom II. Zdroj: Archív TK KBS

 

Odporúčame