Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
30. august 2020

TV-tip na nedeľu: Na pravé poludnie

TV-tip na nedeľu: Na pravé poludnie

Westernová klasika o zbabelosti a odvahe, ktorú by mohli púšťať školákom na hodinách občianskej výchovy.

RTVS dnes na Dvojke o 22:20 vysiela film Na pravé poludnie. Napínavý čiernobiely western z roku 1952 rozpráva príbeh šerifa Willa Kanea (Gary Cooper). Ten je krátko po svadbe s mierumilovnou kvakerkou Amy (Grace Kellyová) konfrontovaný so správou, že poludňajším vlakom do mesta dorazí darebák Frank Miller. Spolu s ďalšími tromi členmi svojej bandy sa chystá pomstiť šerifovi, ktorý ho predtým dostal za mreže.

Šerif Kane sa teda pokúsi dať dokopy partiu chlapov z mesta, ktorá by sa štvorici pištoľníkov postavila. No všade naráža na neochotu, ustráchanosť a hluché uši...

Westernová dráma Na pravé poludnie zaznamenala v období svojho vzniku sedem nominácií na Oscara, z ktorých štyri získala. Na stránke Česko-Slovenskej filmovej databázy má snímka veľmi slušné 79-percentné hodnotenie divákov.

Zaujímavé sú aj politické súvislosti okolo filmu Na pravé poludnie. Na začiatku 50. rokov, keď bol nakrútený, ho americkí diváci vykladali ako kritiku mccarthyzmu a honu na skutočných alebo len údajných sympatizantov komunizmu v Hollywoode. Silný antikomunista a súčasne westernový herec John Wayne tento film nemal rád a nazval Na pravé poludnie „najneamerickejšou vecou, akú kedy videl“.

Avšak v žiadnom prípade nejde o jednostranné alebo prvoplánové dielo. Príkladom mnohoznačnosti filmu Na pravé poludnie je, že plagát s Garym Cooperom ako šerifom Kaneom použilo poľské hnutie Solidarita, aby mobilizovalo voličov vo voľbách v roku 1989. Mimochodom, práve v týchto dňoch si pripomíname 40. výročie vzniku poľskej Solidarity (31. augusta 1980)...

Je tiež známe, že western Na pravé poludnie patril k obľúbeným filmom minimálne dvoch republikánskych prezidentov USA: Dwighta Eisenhowera a Ronalda Reagana.

Na obrázku: Gary Cooper ako šerif Will Kane a Grace Kellyová ako jeho žena Amy. Screenshot z traileru k filmu Na pravé poludnie. FOTO – Wikimedia Commons.

Odporúčame