Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Liberáli verzus konzervatívci V skratke
20. august 2020

Progresívny hon na čarodejnice

Progresívny hon na čarodejnice

Roman Joch, nový riaditeľ Inštitútu pre výskum práce a rodiny, ešte ani nestihol otvoriť kľučky na všetkých dverách inštitútu a už je tu výzva na jeho odvolanie

Podľa signatárov je vraj jeho pôsobenie súčasťou postupného ideologického prevratu v inštitúciách spadajúcich pod Krajniakovo ministerstvo smerom k radikálnym konzervatívnym postojom, Joch nedisponuje príslušným odborným vzdelaním, nikdy neriadil žiadnu verejnú inštitúciu, desiatky rokov žije mimo Slovenska a vôbec, inštitút nemá byť poplatný straníckym a ideologickým záujmom.

Signatári sa obávajú, že Joch zmení inštitúciu „v súlade s radikálnym krajne konzervatívnym videním sveta zo strany ministra Krajniaka, ohrozujúcim ústavný a sekulárny charakter štátu“, a preto vyzývajú ministra Krajniaka na nahradenie Jocha „odborne zdatným človekom“.

Priznám sa, podobne absurdnú výzvu som nečítal už dávnejšie, a to sa ich tu rodí požehnane. Vážne sa tváriaca výzva ministrovi, aby nahradil svojho úradníka z dôvodu, že ten je rovnako ideologicky zadubený ako dotyčný minister, by sa dala čakať skôr od skupiny recesistov, nie napríklad od sociologičky Oľgy Gyarfášovej či Magdy Vašáryovej.

Tiež je groteskné, keď o Krajniakových „straníckych a ideologických“ záujmoch píšu signatári výzvy, medzi ktorými je aj Zora Jaurová, podpredsedníčka Progresívneho Slovenska, a ďalší traja členovia predsedníctva PS (Prostredník, Števulová, Plaváková). 

Signatári vo svojej paralelnej konšpiračnej realite uverili, že minister Krajniak realizuje ideologický prevrat a ohrozuje ústavný a sekulárny charakter štátu takými krokmi, ako sú úradnícke nominácie Romana Jocha a Zuzany Brixovej. Jochova predchodkyňa Silvia Porubänová pritom ďalej pôsobí v inštitúte a poskytuje médiám rozhovory, v ktorých Jocha otvorene kritizuje za jeho názory. Navyše, Joch aj Brixová prišli do prostredí, kde čelia jasnej dominancii ľudí s výrazne liberálnym nastavením, navyše obaja vehementne deklarujú, že nikoho nebudú vyhadzovať, len prinesú nový rozmer – pre progresívne prostredie je už toto ohrozením charakteru sekulárneho štátu.

Nápaditá je aj námietka, že Joch nikdy neriadil žiadnu verejnú a štátnu organizáciu – nie je však známe, či na Slovensku a vôbec vo svete existuje nejaký riadiaci pracovník, ktorý sa raz nestal riadiacim pracovníkom po prvýkrát. 

Ale najviac prekvapila výhrada, ktorú by ste čakali viac z prostredia SNS či kotlebovcov než z PS. Celé roky sa tu hovorí, akou výzvou pre krajinu je dotiahnuť späť vzdelaných Slovákov, ktorí sa usadili inde. A zrazu signatári ako jeden zo štyroch hlavných argumentov, prečo Joch nepatrí na čelo úradu, uvádzajú, že desiatky rokov žil a pôsobil mimo SR, a preto nie je u nás odborne zorientovaný.

A to som mal doteraz predsudok, že progresívna tolerancia nepozná hraníc.

Odporúčame