Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
18. august 2020

Ako silný je Lukašenko a akú podporu má opozícia?

Ako silný je Lukašenko a akú podporu má opozícia?

Otázkou, na ktorú sa len veľmi ťažko hľadá odpoveď, je reálne rozloženie síl v bieloruskej spoločnosti. Demonštranti na námestiach sú viditeľní, patria im aj sociálne siete, ale neexistujú takmer žiadne relevantné dáta o tom, aká je ich reálna sila. To isté platí aj o stúpencoch Alexandra Lukašenka.

Ruský denník Komersant priniesol na túto tému zaujímavý rozhovor s bieloruským sociológom Olegom Manaevom. Manaev založil v roku 1992 Nezávislý inštitút pre sociálno-ekonomický a politický výskum, ktorý bol prvým neštátnym výskumným centrom v Bielorusku. V roku 2005 mu bola zrušená akreditácia a Manaev dnes pôsobí ako výskumník na University of Tennesse.

V rozhovore s titulkom Lukašenkovo Bielorusko sa zmenšilo, ale nikam neodišlo, Manaev upozorňuje na to, že v Bielorusku neexistuje nezávislý sociologický výskum a tým pádom ani aktuálne a dôveryhodné dáta o spoločenských náladách. Štruktúru bieloruských voličov tak Manaev opisuje na základe dlhodobých dát a informácií, ktoré má k dispozícii.

Lukašenko sa podľa neho môže opierať o dva silné piliere moci. Jedným sú tradiční voliči, ktorých nazýva „hlbokým Bieloruskom“. Ide o obyvateľov vidieka a malých miest, medzi ktorými dominujú dôchodcovia.

Potom je tu skupina nových voličov, ktorých Manaev nazýva „ľuďmi moci“. Sú to úradníci, príslušníci bezpečnostných zložiek a ich rodinní príslušníci. Ide o niekoľko stotisíc ľudí. Už dlhší čas sa dá sledovať trend, že počet tradičných voličov sa znižuje, zatiaľ čo počet „ľudí moci“ rastie.

Počet ľudí, ktorí patria k „hlbokému Bielorusku“ odhaduje Manaev na približne 2,8 milióna ľudí, ktorí sa aktívne zúčastňujú volieb a hlasujú zväčša za Lukašenka. V celej krajine je asi 7 miliónov voličov.

Podľa Manaeva aj s prihliadnutím na to, že Lukašenko v ostatnom období prudko strácal mládež a veľké mestá, ako aj na skutočnosť, že aktivizácia opozície mohla ovplyvniť aj „hlboké Bielorusko“, sú sily v bieloruskej spoločnosti rozložené približne pol na pol.

Oficiálny výsledok volieb, podľa ktorého mal Lukašenko získať 80 percent a jeho protikandidátka len 10, Manaev preto považuje za nezodpovedajúci realite. Podľa neho je najbližšie ku skutočnosti odhad, že ani jeden z kandidátov nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov a keby všetko prebiehalo férovo, malo by sa uskutočniť druhé kolo volieb.

V závere rozhovoru Manaev opozíciu upozorňuje, aby neprepadla ilúziám a nezabudla na to, že Lukašenko má v krajine stále silnú podporu. Ak to nebude zohľadňovať, hrozí jej, že opäť upadne do pasce zbožných želaní, v ktorej sa jej nádeje a aktivity utápali v ostatných desaťročiach.

Foto: TASR/AP – Sergei Grifts

Odporúčame