Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev V skratke
12. august 2020

Čo sa deje s prvorodenou dcérou cirkvi

Čo sa deje s prvorodenou dcérou cirkvi

Tu nejde len o horiacu katedrálu v Nantes. Problém je omnoho väčší: z Francúzska sa stala krajina, kde sú útoky na kostoly, synagógy a mešity na dennom poriadku.

Pred necelým mesiacom sme opäť boli svedkami horiaceho chrámu vo Francúzsku – tentoraz išlo o gotickú Katedrálu sv. Petra a Pavla v Nantes.

Na rozdiel od minuloročného tragického požiaru Katedrály Notre Dame v Paríži sa oheň podarilo dostať rýchlo pod kontrolu a polícia zakrátko vypátrala aj pravdepodobného vinníka-podpaľača. Dôvod na spokojnosť? To, čo sa dialo počas nasledujúcich dní, svedčí o inom.

V noci z 20. na 21. júla horelo benediktínske opátstvo sv. Martina v Ligugé, ktoré v roku 361 založil sv. Martin z Tours a ktoré je považované za kolísku kresťanstva vo Francúzsku. Aj v tomto prípade polícia pracuje s verziou úmyselného podpálenia.

V noci z 25. na 26. júla zasa neznámy páchateľ nasprejoval na mešitu v meste Agen hákové kríže.

Tri medializované prípady v priebehu jedného týždňa nie sú náhodou. Z údajov, ktoré každoročne zverejňuje francúzske ministerstvo vnútra, vyplýva, že v období rokov 2017 – 2019 došlo každý rok k viac ako tisícke protikresťansky motivovaných činov. To v priemere znamená tri takéto skutky denne. Vatican News o nich informuje tutu.

Pozrime sa bližšie na uplynulý rok, keď došlo k 1 052 násilným udalostiam, najmä v juhozápadnej časti krajiny. V drvivej väčšine prípadov (996) išlo o útoky na posvätné miesta, v 56 prípadoch o vyhrážanie.

Nejde pritom len o podpaľačstvo, devastáciu cintorínov či poškodzovanie sôch. Počas posledných Vianoc v Toulouse došlo dokonca k útoku na živý betlehem v uliciach mesta.

Ministerstvo vnútra zároveň informovalo, že v roku 2019 evidovalo aj 587 antisemitských útokov (27-percentný medziročný nárast) a 154 protimoslimských atakov (35-percentný nárast).

Guinejský kardinál Robert Sarah na svojom twitterovom účte, rovnako ako český kardinál Dominik Duka vo svojom blogu upozornili, že kresťania nemôžu v takýchto prípadoch ostať ticho. „Ak budeme pri ničení symbolov našej civilizácie mlčať, zhoríme podobne ako Alexandrijská knižnica či Reichstag. Uvedomme si, že v takomto prípade skončia všetky naše výdobytky, ako je demokracia, úcta k ľudským právam i vzájomná tolerancia v odlišnostiach,“ varoval v blogu pražský arcibiskup.

No nestačí len nemlčať. Dôležité je pomenovať príčiny súčasného diania. Alebo ináč, zmapovať dôvody odcudzenia prvorodenej dcéry cirkvi, ako bolo kedysi hrdo titulované Francúzsko, a poučiť sa z nich. V staršom dvojdielnom blogu s názvom Ako Francúzsko prestalo byť katolícke (1. časť, 2. časť) sa o to pokúsil náš francúzsky spolupracovník Štefan Danišovský, ktorý vychádzal z diela historika Guillaumea Cucheta Ako náš svet prestal byť kresťanský. Ide o naozaj poučné čítanie.

A k tomu ešte pridávame odporúčanie na minuloročný článok ďalšieho nášho spolupracovníka, dominikánskeho kňaza Gabriela Hunčagu, v ktorom ukazuje, že cesta od „nevinného“ zosmiešňovania viery k fyzickým útokom na veriacich je omnoho kratšia, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Také malé varovanie pred tým, aby sme raz nemuseli hasiť horiace kostoly aj na Slovensku.

Foto – TASR/AP

Odporúčame