Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
13. február 2016

pope meets patriarch

Ku včerajšiemu stretnutiu pápeža Františka a moskovského patriarchu Kirilla si dovolím pridať dve poznámky. Samozrejme, je dobre, že k nemu došlo, nemá to len svoj historický význam, ale môže to mať časom aj isté dôsledky pre cirkev v Európe. Nateraz však netreba čakať nič veľké, najmä preto, že tomu nepraje doba.

 

Rusi sa vymedzujú voči iným pravoslávnym cirkvám, najmä ukrajinskej, medzi patriarchami v Moskve a Konštantínopole je tiež pomerne vysoké napätie, preto zbližovanie západného katolíckeho a ortodoxného sveta bude pokračovať skôr pomaly, ak vôbec. Pravda, dôležité je aspoň porozumenie v spoločných témach, osobitne pri prenasledovaní kresťanov na Blízkom východe, kde je moskovský patriarchát po vstupe Ruska do vojny v Sýrii aktívnejší.

 

Druhou prekážkou je opatrnosť pápeža Františka, na rozdiel od predchádzajúcich pápežov pre neho zbližovanie s ortodoxiou nie je podstatná téma, po zasadnutí jednej z komisií sa nediplomaticky vyjadril, že k dohode nedôjde nikdy. Fakt, že sa napriek tomu práve on stretol s moskovským patriarchom, je celkom zaujímavou iróniou dejín.

 

Nepatrí sa však, aby sme pri tomto výnimočnom stretnutí pápeža a moskovského patriarchu zabudli na slovenský príspevok. K stretnutiu síce prišlo na Kube, ale niekoľko rokov sa o podobné stretnutie usilovalo aj Slovensko. Bola to iniciatíva Jána Čarnogurského, o takéto stretnutie mal silný záujem aj zosnulý Ján Pavol II. a Čarnogurský mal jeho podporu, aby sa oň usiloval práve na Slovensku. Z času na čas sa táto iniciatíva dostala aj do výstupov slovenskej diplomacie, najmä vďaka vtedajším politikom KDH. Čarnogurský o tom otvorene píše vo svojej knihe Denník 1994 – 2007.

Odporúčame