Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
08. júl 2020

Ak Najvyšší súd ponechá Bödöra na slobode, bude to škandál

Ak Najvyšší súd ponechá Bödöra na slobode, bude to škandál

Traja trestní sudcovia Najvyššieho súdu, Jana Serbová, Martin Bargel a Ivetta Macejková, zajtra rozhodnú o sťažnosti prokurátora, ktorý trvá na tom, aby Norbert Bödör nebol len stíhaný, ale poputoval do vyšetrovacej väzby.

Keď v nedeľu sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban v korupčnej megakauze Dobytkár poslal do väzby Petra Kubu, ale nevyhovel žiadosti prokurátora, aby bol vzatý do väzby aj Bödör, nebolo jasné, aká je sila Trubanových argumentov.

Od včerajšieho večera, keď Trubanovo uznesenie aj s odôvodnením zverejnil web Právne listy, sa potvrdzujú tie horšie podozrenia, že Truban rozhodol v podobnom duchu, ako keď nepovolil obhliadky v niektorých dôležitých objektoch Mariana Kočnera.

Ako už v utorok informoval Denník N na základe policajných dokumentov, je dôvodné podozrenie, že v rámci korupčných schém Poľnohospodárskej platobnej agentúry (PPA) stála na vrchole pyramídy práve nitrianska klika na čele s Norbertom Bödörom.

Jednak o tom svedčí Marek Kodada, bývalý riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohospodárstva. Ten pred vyšetrovateľmi vypovedal, že bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika mu sám povedal, že konečným príjemcom je Bödör, to isté mal Kodadovi nepriamo potvrdiť aj Martin Kvietik, ktorý je dnes väzobne stíhaný.

Kodadovo svedectvo potvrdzujú aj finančné transakcie, ktoré sú podľa polície súčasťou legalizačných schém. V korupčnom reťazci hral totiž osobitnú úlohu Peter Kuba, ktorý podľa vyšetrovateľov prijímal milióny od Partiku, a tie sa potom rôznymi transakciami usiloval legalizovať.

Takto vstupuje do hry aj priamo Bödör, od ktorého kúpil Kuba jeho firmu Bokran, Kuba za ňu zaplatil Bödörovi 16 miliónov eur. Podľa vyšetrovateľov to bola transakcia s fingovaným účelom, čo naznačuje aj fakt, že Kuba predal túto firmu za tisíc eur.

Sudcovi Trubanovi však tieto podozrenia nestačili, vo svojom rozhodnutí nevziať Bödöra do väzby argumentoval tým, že kým medzi Kubom a Partikom bolo „nesporné priame prepojenie a vzájomné finančné transakcie“, tak medzi Bödörom a Partikom „žiadne finančné prepojenie nebolo zistené“. Podľa Trubana niet dosiaľ dôkazu, že by mal Bödör v tejto kauze legalizovať peniaze z trestnej činnosti.

S čulým finančným prepojením medzi Kubom a Bödörom sa Truban vyrovnal konštatovaním, že Bödör „pop­rel, že by ma­li akú­koľ­vek sú­vis­losť s fi­nan­čný­mi pros­tried­ka­mi, kto­ré by ma­li po­chá­dzať z ko­rup­čnej tres­tnej čin­nos­ti“.

Truban tiež spochybnil svedectvo Kodadu o tom, že na vrchole pyramídy je Bödör, pretože Kodada, „ktorý sa k spáchaniu trestnej činnosti doznáva, je kajúcnik, ktorého vierohodnosť výpovede sa tak môže javiť ako značne oslabená“. Podľa Trubana je chybou, že polícia dosiaľ nevypočula aj samotného Partiku, ktorý sa s tým mal Kodadovi zveriť.

Truban tu však argumentuje nie ani tak ako sudca, ale skôr ako advokát Bödöra – predsa kto iný môže odhaľovať pozadie takýchto korupčných schém ako tí účastníci reťazca, ktorí priznávajú korupciu a sú ochotní bližšie hovoriť o jej okolnostiach? Ak by sudcovia považovali nepriame svedectvá kajúcnikov za nedôveryhodné, bolo by nemožné odsúdiť viaceré mozgy mafiánskych gangov.

Navyše, tu máme okrem nepriameho svedectva k dispozícii aj veľmi podozrivé finančné transakcie medzi Bödörom a Kubom, u ktorého sám Truban uznal dôvody na väzbu.

Kuba sa háji tým, že 16-miliónová transakcia s Bödörom mala svoj reálny základ, pretože hodnota spoločnosti, ktorej väčšinu akcií vlastní spomínaný Bokran, bola podľa znaleckého posudku vo výške 42 miliónov eur. Ako k tejto sume došiel znalecký posudok, nie je známe, hoci je to kľúč k vierohodnosti celej transakcie. No Truban tomu v zdôvodnení nevenuje žiadnu pozornosť, uistenia Bödöra aj Kubu mu stačia na to, aby spochybnil „existenciu dôvodného podozrenia“.

V skutočnosti je však dôvodné podozrenie zjavné. To, čo ešte nie je zjavné, sú viaceré súvislosti, ktoré vyšetrovatelia v tomto štádiu len rozpletajú. Sudca Truban však nerozhodoval o obžalobe, keď už musia byť vypočutí všetci dôležití svedkovia aj dostatočne preukázaná vina obvinených, ale len o vzatí do väzby, aby dôvodne podozriví nemohli napríklad ovplyvňovať svedkov.

A Bödör je mimoriadne prominentným podozrivým – ide o človeka, ktorý celé roky mal priamy dosah na políciu a ktorý vedel zabezpečiť, aby finančná polícia podobné transakcie, akou je aj tá s Kubom, prehliadala. 

Aj preto dosť záleží na tom, či zajtra Najvyšší súd skoriguje rozhodnutie sudcu Trubana.

Na snímke nitriansky podnikateľ Norbert Bödör odchádza zo Špecializovaného trestného súdu na slobodu, v Banskej Bystrici v nedeľu 5. júla 2020. FOTO TASR – Ján Krošlák

Inzercia

Inzercia

Odporúčame