Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
18. jún 2020

V Nemecku odhalia sochu Leninovi

V Nemecku odhalia sochu Leninovi

Hoci Západ momentálne zažíva vlnu útokov na sochy historických postáv, vznikajú tiež nové pamätníky.

V západonemeckom meste Gelsenkirchen, nachádzajúcom sa 60 kilometrov od hraníc s Holandskom, má byť túto sobotu odhalená vyše dvojmetrová socha ruského revolucionára a komunistického vodcu Vladimíra Iľjiča Lenina.

Za touto iniciatívou je Marxisticko-leninská strana Nemecka (MLDP), bezvýznamný ľavicovo-extrémistický politický subjekt, ktorý je pod dohľadom Spolkového úradu na ochranu ústavy. Ako však upozornili lokálne médiá, na slávnostné odhalenie sochy na súkromnom pozemku pred centrálou strany, má prísť až tristo hostí vrátane novinárov z Ruska.   

Slávnostný akt sa mal pôvodne uskutočniť už v marci, no pár týždňov pred 150. výročím Leninovho narodenia ho zmarilo vypuknutie pandémie. Miestna samospráva sa vtedy jednohlasne vyslovila proti vztýčeniu sochy. Na správnom súde napadla túto iniciatívu, odôvodňujúc ju pamiatkovými argumentmi, ale súd dal vztýčeniu sochy zelenú.

Hoci vo východnom Nemecku boli Leninove pamätníky bežné, socha v Gelsenkirchene bude prvou, ktorú táto historická postava získa v západnom Nemecku. Pochádza pritom z Československa, kde bola odliata v roku 1957.

Aj takto sa dajú využiť sochy vyvolávajúce kontroverzie: Sochy Lenina, Marxa, Engelsa, sovietskych vojakov, viacerých maďarských komunistických lídrov a rôzne ďalšie artefakty z obdobia komunistickej diktatúry, ktoré v predchádzajúcom režime stáli na verejných priestranstvách Budapešti, vystavujú v Memento parku. Múzeum pod holým nebom na Balatonskej ceste v XXII. budapeštianskom obvode je známou atrakciou hlavného mesta, ktorú vyhľadávajú aj zahraniční turisti. Na snímke socha V. I. Lenina v parku múzea 14. júla 2017.

Ilustračné FOTO TASR – Ladislav Vallach

Odporúčame