Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza V skratke
17. jún 2020

Do Číny sa vrátila korona, podozrivým prenášačom má byť losos  

Do Číny sa vrátila korona, podozrivým prenášačom má byť losos  

Čínski komunisti boli od začiatku jari hrdí, ako sa im podarilo vymiesť koronu, ale od piatku lomcuje krajinou obava z novej vlny.

Celé dva mesiace nebol registrovaný v Pekingu ani jeden prípad novonakazeného, od piatka pribudlo 137 prípadov (dnes 31), miestne úrady robia všetko pre to, aby nakazených rýchlo odsledovali a zabránili šíreniu: len v nedeľu úrady otestovali vyše 70-tisíc ľudí, uzavreli už niekoľko mestských štvrtí vrátane škôl a škôlok, hlavná pozornosť sa sústredí na veľký trh s potravinami Xinfadi, odkiaľ sa mala nákaza rozšíriť.

Samozrejme, podobne ako v prípade pôvodného epicentra nákazy vo Wuhane je tu veľa neistoty aj podozrení, že Číňania zahmlievajú, aby vinu zvalili na vonkajších pôvodcov. Hygienici totiž odsledovali, že prvotné stopy vírusu sú na doske na krájanie, na ktorej predavač na spomínanom trhu Xinfadi krájal lososa. Číňania sa tak už v obchodoch vo veľkom zbavujú lososov, ktoré sa dovážajú z Nórska, Čile, Austrálie či Kanady (nórsky minister pre rybí priemysel medzičasom zverejnil, že sa spolu s Číňanmi zhodli, že zdrojom nákazy nebol nórsky losos), čo je pre tamojších chovateľov veľmi zlá správa.

Lenže naozaj sa mohol koronavírus dostať do Číny povedzme cez austrálskeho lososa?

Nemecký Der Spiegel je vo svojej analýze skôr skeptický: je síce dosť pravdepodobné, že koncom minulého roka sa koronavírus preniesol na človeka cez zvierací medzičlánok, ktorým mohol byť šupinavec, ale bolo by veľmi prekvapivé, keby sa koronavírusom nakazil losos a následne preniesol vírus na človeka.

Ako Der Spiegel ďalej uvádza, z doterajšieho výskumu v laboratórnych podmienkach vyplýva, že náchylné na tento vírus sú viaceré zvieratá ako mačky, fretky, kone, ovce, ťavy, čo súvisí s pôsobením enzýmu ACE2. To je napokon ten istý enzým, cez ktorý vstupuje koronavírus aj do ľudských buniek. 

Na základe doterajších výskumov sa predpokladá, že najväčšie riziko nákazy je najmä u rôznych cicavcov, kým u rýb, plazov či vtákov je nízke. 

Nie je teda vôbec vylúčené, že trhovník bol nakazený ešte pred tým, než začal krájať cudzokrajného lososa, ktorý sa ako pôvodca navráteného vírusu bude páčiť najmä čínskej úradnej propagande. 

Ilustračné foto lososa TASR/AP

Odporúčame