Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Matovičova vláda V skratke
16. jún 2020

Len aby to vládni konzervatívci s voľnou nedeľou nepretaktizovali

Len aby to vládni konzervatívci s voľnou nedeľou nepretaktizovali

Debata o voľnej nedeli sa už uberá trochu nešťastným smerom. Ponechávať obchody zatvorené len na základe sanitárnej argumentácie na hrane ústavy je naozaj neudržateľný stav.

Ak chcú politici voľnú nedeľu dosiahnuť, mali by sa vydať po štandardnej ceste a pokúsiť sa presadiť zodpovedajúci zákon. Je to legitímny politický cieľ, pre ktorý existujú dobré argumenty.

Ak koaliční podporovatelia voľnej nedele nechcú podporiť návrhy ĽSNS či iných opozičných poslancov, majú možnosť prísť s vlastným zákonom a snažiť sa získať preň podporu. Toľko základná procesná logika parlamentnej demokracie.

Samozrejme, že existuje aj širší politický kontext. V blogu na Postoji o ňom hovorí predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka, ktorý poukazuje na to, že podporou opozičných návrhov by vládni poslanci destabilizovali koalíciu, a keďže vo vnútri vládneho zoskupenia neexistuje na tejto veci zhoda, vidí cestu v pokojnom presviedčaní partnerov. Zároveň sľubuje, že voľnú nedeľu sa počas tohto volebného obdobia určite podarí presadiť.

Nie je dôvod spochybňovať úprimnosť tejto Vašečkovej argumentácie. Podceňuje však jednu vec, a to spoločenskú atmosféru. O voľnej nedeli sa tu už niekoľko týždňov živo diskutuje, tento krok má značnú podporu verejnosti, neexistuje voči nemu ani silná opozícia na strane obchodníkov. Skôr naopak. To všetko sú faktory, ktoré z voľnej nedele robia silnú verejnú tému a prajú jej politickému uchopeniu.

To sa však o niekoľko mesiacov môže zmeniť, téma z verejnej debaty vyšumí a koaliční odporcovia budú mať v rukách ďalší silný argument. Veď načo míňať energiu a jatriť koaličné vzťahy pre niečo, čo už vo verejnom priestore nikto nerieši.

Vašečkova taktika zároveň predpokladá, že časť jeho koaličných partnerov časom svoj odmietavý postoj voči voľnej nedeli prehodnotí alebo sa s nimi podarí dohodnúť nejaký politický obchod. Ešte je tu, samozrejme, možnosť, že situácia v koalícii sa vyvinie tak, že na nich už nebude treba brať ohľad.

Na nič z toho sa však spoliehať nedá. Naopak, existuje riziko, že pomery v parlamente sa zvrtnú tak, že väčšina na presadenie tohto kroku, ktorá dnes existuje, už nebude možná.

Len ťažko sa dá predstaviť, že vládni konzervatívci presadia voľnú nedeľu bez konfliktu v koalícii. Buď prídu s vlastným návrhom a budú sa spoliehať, že Sulík kvôli tejto téme nepôjde v koaličných vzťahoch až na hranu. Alebo si vytrucujú voľnú kartu na podporu opozičných návrhov.

V každom prípade, ak chcú byť vôbec úspešní, mali by tento zápas začať teraz, keď im duch doby praje.

 Foto: TASR/ Martin Baumann

Odporúčame