Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
12. február 2016

Ako vídia Číňania Rusko

Ako vídia Číňania Rusko

V aktuálnom čísle časopisu Foreign Affairs vyšiel zaujímavý článok predsedu zahraničného výboru čínskeho parlamentu Fu Yinga o tom, ako vidia Číňania Rusko.

 

Peking má porozumenie pre ruské angažovanie v Sýrii (pretože Moskvu tam pozvala sýrska vláda), v prípade Ukrajiny zachováva neutralitu. Peking rozumie ruskej nervozite z rozširovania NATO, rusko-čínsky obchod prudko rastie (z 5 miliárd dolárov ročne v 90. rokoch na 100 miliárd dolárov v roku 2014), rovnako ako vzájomné investície (len v roku 2014 vzrástli čínske investície v Rusku o 80 percent), od roku 2018 má fungovať nový plynovod. Číňania masovo nakupujú ruské zbrane, vojenské elity absolvujú časté výmenné pobyty, plánuje sa spoločné investovanie do rýchlovlakov, vesmírneho programu či jadrovej energetiky. 

 

Čína si osobitne cení náklonnosť ruských vládnych elít, keďže vnímajú opačné nálady ruskej verejnosti: Až 60 percent Rusov sa obáva čínskej migrácie na ruské územie, 41 percent považuje silnú Čínu za priame ohrozenie ruských záujmov. Historicky nadštandardné vzťahy potvrdzuje aj to, že prezident Putin sa za posledné dva roky s prezidentom Si Ťin-pchingom stretol 12-krát (čínsky prezident žiadneho iného svetového politika nestretá častejšie), pričom čínsky prezident cestuje častejšie do Moskvy ako ruský do Pekingu.

 

Celkom osobitne si Peking cení účasť Ruska na „novej hodvábnej ceste“, infraštruktúrnom a obchodnom pláne, ktorý by mal prepojiť Čínu so strednou Áziou a východnou Európou a zásadným spôsobom ovplyvniť geopolitiku v 21. storočí. Fu Ying však upozorňuje, že nič z toho netreba chápať ako protizápadné spojenectvo, pretože Moskva a Peking spojencami nie sú, iba si rozumejú. A tiež to, že obchodná výmena a investície medzi Čínou a USA sú rádovo vyššie.

Odporúčame