Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Opozícia V skratke
26. máj 2020

Pellegrini dnes povstal proti Ficovi, bude to špinavá vojna

Pellegrini dnes povstal proti Ficovi, bude to špinavá vojna

Expremiér Peter Pellegrini sa dnešnou tlačovkou definitívne emancipoval od Roberta Fica, a to až tak, že si z neho spravil svojho úhlavného nepriateľa. Výzva Ficovi, nech odíde preč, lebo inak skončí ako Mečiar a Dzurinda, je nepriateľským aktom, ktorý predseda Smeru Pellegrinimu nikdy neodpustí. 

Touto verbálnou agresiou prekvapil Pellegrini azda aj sám seba – už od minulého leta rozmýšľal nad istým typom emancipácie, občas niečo v rozšafnej nálade novinárom aj naznačil, aby sa potom rýchlo stiahol. Ale ako sme už na tomto mieste napísali po voľbách, eskalácia konfliktu bola naprogramovaná. Fico totiž nechcel stranu prenechať Pellegrinimu, pretože sa oprávnene obával, že ten by ho po odovzdaní žezla hodil cez palubu. A Pellegrini, ktorému premiérsky úrad aj popularita stúpli do hlavy, sa zas, pochopiteľne, nemohol zmieriť s tým, že ho chce Fico v Smere len na ozdobu.

Pellegrini sa tak napokon rozhodol pre vabank: vie, že za normálnych okolností nemá v 13-člennom predsedníctve Smeru väčšinu, bez toho však nemá šancu poraziť Fica na sneme (viac o tom dnes napísal Jozef Majchrák). Dnešným útokom tak prevrhol stôl a v najbližších dňoch bude sledovať, či sa niekto z doterajších Ficových lojalistov v obave o osud Smeru a najmä o osud vlastnej kariéry nepridá k vzbúrencom. Pellegriniho krídlo má zatiaľ v predsedníctve úplne isté len štyri hlasy, na svojej strane by potrebovalo ešte trenčianskeho župana Jaroslava Bašku (čo nie je vylúčené), ale povedzme aj Juraja Blanára či exministra financií Ladislava Kamenického. Títo všetci dobre vedia, že Fico je v úpadku a trápia ho zdravotné problémy, a vedia aj to, že keby odišli Pellegrini a spol., na ich miesto v čele Smeru Fico natlačí ľudí ako Ľuboš Blaha.

Ak si Fico udrží väčšinu v predsedníctve, Pellegrini príde o poslednú šancu zvrátiť vnútorné pomery v Smere a pustí sa do budovania novej strany. Otázne je, čo to bude pre neho politicky znamenať: ako dvojročný premiér si získal naprieč spektrom povesť kompetentného sympaťáka, zjavne by dokázal strhnúť so sebou menšiu či väčšiu časť voličov Smeru, sčasti by ohrozoval aj stranu Sme rodina (Kollár vcelku úspešne lovil medzi exsmeráckymi voličmi). Pellegriniho karty nie sú najhoršie, ale ako ukazuje príbeh exprezidenta Kisku, popularita spojená s aurou úradu sa automaticky neprenáša do straníckych preferencií.

Navyše, Pellegrini by nutne okolo seba potreboval nové, nezaťažené tváre: dnes na tlačovke okolo neho stáli Žiga s Rašim, stelesnenie bezškrupulózneho biznissveta Smeru, ako aj Saková, dlhoročná pravá ruka Kaliňáka na ministerstve vnútra. Keď teda Pellegrini rečnil, že Smer naberie na dôveryhodnosti len ak odíde Robert Fico, k dokonalému obrazu chýbal po jeho boku ešte Martin Glváč.

V každom prípade nás čaká špinavá vojna o opozičného voliča. Fico s Pellegrinim na seba toho veľa vedia, čo by ich síce malo krotiť – ale po tom, čo dnes Pellegrini porušil pravidlá spolužitia, je už džin z fľaše vonku.

Na fotografii podpredsedovia SMERu , zľava Peter Žiga, Denisa Saková, Peter Pellegrini a Richard Raši počas tlačovej konferencii, na ktorej Pellegrini vyzval Roberta Fica na odchod z čela Smeru-SD. FOTO TASR – Pavol Zachar  

Odporúčame