Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
16. máj 2020

Čo je pravda?

Čo je pravda?

Na šiestu veľkonočnú nedeľu (17. 5. 2020) ako evanjelium čítame úryvok zo sv. Jána evanjelistu (Jn 14,15-21). Ježiš pripomína učeníkom, že odchádza, ale že Otec nám pošle Tešiteľa – Ducha pravdy. 

(1) „Otec nám pošle iného Tešiteľa – Ducha pravdy“, sľubuje Pán Ježiš (Jn 14,17). Sám Ježiš o sebe hovorí, že On je „cesta, pravda a život“ (Jn 14,6). „Čo je pravda?“ pýta sa Pilát (Jn 18,38). Ježiš tvrdí, že prišiel na svet, aby vydal svedectvo pravde (Jn 18,37).

(2) Čo je pravda? Kto je pravda? Ak sa naše vonkajšie slová zhodujú aj s naším vnútorným zmýšľaním, mnohí to považujú za pravdu. Je tu však riziko, že je to iba subjektívna, nie objektívna pravda. Resp. že si to iba konkrétna osoba myslí, že je to pravda. A naozaj, môže to tak byť, že si zamieňame pravdu za úprimnosť. Ale úprimnosť nie je sama osebe pravdou. Na druhej strane, úprimnosť je v ľudskej spoločnosti vzácnosťou, ktorou nielenže nemožno pohŕdať, ale treba si ju ceniť a vážiť. Žiaľ, úprimnosť sa viac trestá, málokto si ju váži.

(3) Kríž je pravdou! Kristus na kríži je pravdou! Kristus ako nositeľ ľudských hriechov je výpoveďou pravdy o človeku: takto sa správa človek voči Bohu a takto sa správa človek voči človeku! Hriechy človeka spôsobujú urážky voči Bohu a ľuďom, utrpenie Bohu i ľuďom! Je to tvrdá pravda o človeku a o jeho hriechu.

Na druhej strane, ten istý Kristov kríž je pravdou o láske človeka k Bohu a ľuďom. V Kristovom kríži človek – spolu s Kristom – dokáže milovať Boha nadovšetko a priniesť aj tú najvyššiu obeť. A milovať človeka ako seba samého. Preto Kristov kríž je pravdou o človeku, tou najhlbšou pravdou o človeku. Ak Kristus hovorí, že nám pošle Ducha pravdy, hovorí o tom, že Duch pravdy nás naučí pochopiť skutočnú pravdu Kristovho kríža a dá nám silu túto pravdu nasledovať.

Požehnanú šiestu veľkonočnú nedeľu prajem všetkým.

 

Ilustračné foto: truthforlife.org

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.