Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
12. máj 2020

Sexuálne napadnutie: Vyšetrujú francúzskeho exprezidenta

Sexuálne napadnutie: Vyšetrujú francúzskeho exprezidenta

Francúzska prokuratúra vyšetruje 94-ročného bývalého prezidenta Valéryho Giscarda d‘Estainga pre podozrenie zo sexuálneho napadnutia. V decembri 2018 mal vtedy 92-ročný exprezident trikrát chytiť za zadnú časť tela novinárku nemeckej televíznej stanice WDR Ann-Kathrin Strackeovú počas spoločného fotenia po rozhovore.

„Stála som naľavo od neho a kým sme sa fotili, zľava dal ruku na môj driek a potom ju spustil na môj zadok, kde aj ostala,“ opísala 37-ročná novinárka incident pre francúzsku stanicu FRANCE 24. Potom ako v marci podala podnet, sa prípadom zaoberá parížska prokuratúra. Právnik bývalej hlavy štátu odmietol incident komentovať.

Valéry Giscard d’Estaing bol prezidentom Francúzska v rokoch 1974 až 1981. Práve za jeho vlády sa v roku 1975 legalizovali v krajine potraty. Vzhľadom na svoj vek je najdlhšie žijúcim francúzskym exprezidentom v dejinách. Zahraničné médiá neinformovali, aký trest exprezidentovi hrozí.  

Jeho prípad pripomína obvinenia, ktoré boli v roku 2017 vznesené voči bývalému americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi staršiemu, ktorý zomrel v roku 2018 vo veku 94 rokov. Ako svieži osemdesiatnik mal v roku 2004 pri fotení chytať za zadok španielsku tlmočníčku. Podobné príbehy s ním zažili aj iné ženy.

Jeho hovorca vtedy bol nútený priznať, že bývalý prezident sa občas dotkne ženského pozadia, no „vždy s dobrosrdečným úmyslom“.

Na archívnej snímke z 30. januára 2020 bývalý francúzsky prezident Valéry Giscard d'Estaing počas rozhovoru s agentúrou Associated Press (AP) v Paríži. FOTO TASR/AP

Odporúčame