Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
08. máj 2020

Eutanázia v Belgicku: Vatikán rozhodol, že nemocnice Bratov lásky už nie sú katolícke

Eutanázia v Belgicku: Vatikán rozhodol, že nemocnice Bratov lásky už nie sú katolícke

Kongregácia pre náuku viery rozhodla, že 15 katolíckych nemocníc v Belgicku už viac nemožno považovať za katolícke inštitúcie. Dôvod? Začali vykonávať eutanáziu, ktorá je v krajine povolená od roku 2002. Pred šiestimi rokmi sa Belgicko zároveň stalo prvou krajinou, ktorá umožňuje aj detskú eutanáziu.

Rozhodnutím Kongregácie pre náuku viery sa tak uzatvoril spor, ktorý začal ešte v roku 2017, keď nemocnice patriace kongregácii Bratov lásky začali na požiadanie poskytovať eutanáziu psychiatrickým pacientom.

Proti tomuto rozhodnutiu sa postavil generálny predstavený kongregácie René Stockman. „Všetci tí, ktorí boli proti nám, sa teraz tešia, že Bratia lásky kapitulovali a prešli do ich tábora. (...) Je to skutočná tragédia,“ vyhlásil pred troma rokmi Stockman.

Ako je teda možné, že nemocnice patriace kongregácii začali vykonávať eutanáziu, keď s tým nesúhlasí jej najvyšší predstaviteľ? Môže za to skutočnosť, že nemocnice nepatria priamo Bratom lásky, ale spravuje ich nezisková organizácia – a v jej výkonnej rade majú väčšinu laici, ktorí pri rozhodovaní prehlasovali dvoch rehoľných bratov zastupujúcich kongregáciu.

Zaujímavosťou je, že poradcom výkonnej rady je aj prvý predseda Európskej rady a belgický expremiér Herman Van Rompuy.

„Je škoda, že taká citlivá a komplexná otázka, ako je eutanázia, sa zneužíva v rozsiahlejšom a staršom spore medzi generálnou radou Bratov lásky a naším regiónom,“ skritizoval rozhodnutie Kongregácie pre náuku viery Raf De Rycke z neziskovej organizácie spravujúcej nemocnice.

Generálny predstavený Stockman reagoval, že Bratia lásky boli od svojho založenia v 19. storočí priekopníkmi v starostlivosti o mentálne chorých ľudí v Belgicku. O to viac ho mrzí, že teraz musia opustiť svoje zdravotné strediská. Keďže však naďalej ostávajú ich formálnymi vlastníkmi, musia sa s neziskovou organizáciou dohodnúť, či nemocnice odkúpi, prenajme si ich alebo sa nájde iné riešenie.

Prečítajte si tiež: Hospic v Belgicku odmietol eutanáziu, zaplatí pokutu 6 000 eur

Ilustračné foto: TASR/AP

 

Odporúčame