Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
07. máj 2020

Súboj Andrzej Duda verzus nikto cez víkend nebude

Súboj Andrzej Duda verzus nikto cez víkend nebude

Poľské prezidentské voľby, ktoré mali byť už túto nedeľu sa odkladajú. Poliaci tak budú prezidenta voliť pravdepodobne až v júli. Funkčné obdobie úradujúceho prezidenta Andrzeja Dudu sa končí v auguste. Do predvolebného zápasu budú môcť vstúpiť aj noví kandidáti. 

Toto je výsledok dohody medzi stranou Právo a spravodlivosť (PiS) a jej menším vládnym spojencom stranou Dohoda. Práve šéf tohto zoskupenia Jaroslaw Gowin nesúhlasil s tým, aby sa voľby pre koronavírusovú epidémiu uskutočnili korešpondenčne v pôvodnom májovom termíne. Jeho spor so šéfom strany PiS Jaroslawom Kaczynským bol veľmi ostrý a Gowin sa preň vzdal svojho kresla vo vláde. 

Prostredníctvom pošty by mali Poliaci voliť aj v lete, s čím má stále problém opozícia aj ombudsman. Obávajú sa o regulárnosť hlasovania a argumentujú tiež tým, že počas epidémie nemôžu plnohodnotne viesť kampaň. Doteraz mohli u našich susedov hlasovať korešpondenčne iba voliči, ktorým zdravotný stav znemožňoval prísť do volebných miestností osobne. Opozícia chce, aby sa s voľbami počkalo až dovtedy, keď sa bude dať hlasovať normálne. Donald Tusk dokonca pre hlasovanie poštou vyzval Poliakov na bojkot volieb.

Opozícia má však v súvislosti s voľbami aj ďalší problém. Epidémia je dnes vo Poľsku hlavnou témou a kandidát PiS, prezident Andrzej Duda, sa aj vďaka svojej funkcii stal tvárou boja proti tejto kríze. To mu v predvolebnom zápase pomáha. Opozícia na to zatiaľ nedokázala reagovať a chytiť sa s nejakou silnou agendou.

Duda má v prieskumoch podporu od 40 do 50 percent, a teda aj reálnu šancu uspieť už v prvom kole volieb. Blamážou je výtlak kandidátky najsilnejšej opozičnej strany Občianskej platformy (PO). Malgorzata Kidawa-Blońska, ktorú PO do týchto volieb postavila a mala byť hlavnou Dudovou vyzývateľkou, má v prieskumoch popularitu pod 10 percent a preskakujú ju aj niektorí ďalší kandidáti. Napríklad kandidát PSL Władysław Kosiniak-Kamysz či nezávislý kandidát Szymon Hołownia.

O dva mesiace však môže byť situácia iná a pre prezidenta Dudu sa hra začína takpovediac odznova. Bude preto zaujímavé sledovať, či si udrží súčasnú vysokú popularitu, aj to, či sa opozícii podarí pozviechať a hrať s ním rovnocennejšiu partiu. 

Na fotografii Andrzej Duda. TASR/ Martin Baumann

Odporúčame