Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
29. apríl 2020

Nová progresívna mantra: lepšie s koronavírusom je tam, kde vládnu ženy

Nová progresívna mantra: lepšie s koronavírusom je tam, kde vládnu ženy

Jedna z módnych téz, ktorá sa počas koronakrízy mediálne ujíma, hovorí, že najviac sa darí tým štátom, na ktorých čele stoja ženy. Progresívne kruhy, niektoré médiá u nás aj vo svete ako CNN či Forbes, dávajú za príklad krajiny ako Nový Zéland, Nemecko, Dánsko, Island, Taiwan či Fínsko, kde nevládnu machovia ako Donald Trump – ale vládkyne s mäkkými interakciami, ktoré namiesto siláckych rečí kladú dôraz na dialóg a vyvolávajú v občanoch dôveru.

Ako to už s takýmito teóriami chodí, fungujú dobre len na prvý pohľad. V skutočnosti si často zamieňajú koreláciu a kauzalitu.

Je pravdou, že Nemecko má napriek vysokému počtu nakazených (160 tisíc) len relatívne malo úmrtí na Covid-19 (vyše 6000). Ale do akej miery má na tom zásluhu kancelárka Angela Merkelová?

V prvom rade je to zásluha tradične robustného nemeckého zdravotníctva, ktoré vďaka vysokému počtu lôžok na JIS dokázalo zachytiť nával pacientov a poskytnúť im kvalitnú starostlivosť. Navyše, manažment koronakrízy pripadá vo federálnom Nemecku z veľkej časti spolkovým krajinám, pričom v 14 zo 16 sú na ich čele muži.

V princípe platí, že Nemcov pred koronakrízou ochránil viac systém než politici. Nielen kancelárka, ale aj silní muži nemeckej politiky na začiatku dosť tápali a trvalo im, kým sa odhodlali k potrebným reštrikciám na spomalenie vírusu.

Rovnako pôsobí úsmevne téza, že skvelé výsledky Taiwanu súvisia prezidentkou-ženou. Ostrovná krajina pred vyše 15 rokmi prežila vážnu krízu so SARS, následne vypracovala asi najlepšie epidemiologické plány na svete, takže keď sa v Číne objavil neznámy koronavírus, Taiwančania okamžite spustili opatrenia.

Je pravdou, že novozélandská premiérka Jacinda Ardern si počína v koronakríze kompetentne a pozitívne čísla sú i jej zásluhou. Na Novom Zélande je však počet nakazených aj úmrtí v podstate rovnaký ako na Slovensku. Oproti nám však majú dve podstatné výhody: Nový Zéland je izolovaný ostrov (Austrália je ďaleko zhruba 2000 km), ktorý vie oveľa účinnejšie kontrolovať svoje hranice, je tam tiež veľmi nízka hustota obyvateľov. Ale asi z toho nebudeme robiť rodovú súťaž medzi mužom Matovičom a ženou Ardernovou.

Nová gender téza si však nevšíma krajinu, ktorá do obrazu úspešných krajín s vládkyňami nesedí. Najväčší počet úmrtí na počet obyvateľov má 11,5-miliónové Belgicko, kde dosiaľ zomrelo vyše 7200 ľudí. Belgicko má i najvyššiu smrtnosť vzhľadom na počet evidovaných infikovaných (vyše 15 percent oproti talianskym 13,5 percentám). Belgickou premiérkou je Sophie Wilmès a ministerkou zdravotníctva Maggie de Block.

Mizogýn by tak mohol triumfálne vyhlásiť, že bruselskej vláde chýbala tvrdá mužská ruka. V skutočnosti však Belgicko vstupovalo do koronakrízy ako ochromená krajina bez poriadnej vlády, ktorá prišla s opatreniami v čase, keď sa už koronavírus nezadržateľne šíril.

Ako to už s novodobými gender teóriami býva, vždy sú slepé minimálne na jedno oko.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas televízneho prejavu v súvislosti so šírením nového koronavírusu v Berlíne. Aj tretí test na nový koronavírus, foto TASR/DPA

Odporúčame