Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
27. apríl 2020

Inej cesty niet, Fico a Pellegrini skončia na nože

Inej cesty niet, Fico a Pellegrini skončia na nože

Expremiér Peter Pellegrini vyslal cez víkend prostredníctvom agentúry TASR signál, že buď bude kandidovať na predsedu Smeru alebo „bude s ďalšími straníkmi zvažovať iný spôsob, akým zabezpečiť občanom novú a modernejšiu sociálnu politiku“. Obe alternatívy podmienil tým, či „príde na stôl otázka, kto má stranu viesť“. Ak to odšifrujeme, Pellegriniho slová boli odkazom pre Roberta Fica: buď mi dovolíš stať sa tvojím nástupcom, alebo s ďalšími straníkmi pôjdeme inou cestou.

Pre Pellegriniho je súčasná situácia ponižujúca. Keď stojí vedľa svojho straníckeho šéfa Fica, ktorý udáva opozičnú líniu Smeru, nedostane sa ani k slovu (a ani sa k nemu príliš dostať nechce), pričom šéf o ňom najradšej hovorí ako o svojom podpredsedovi strany – pritom je to on, kto bol posledným premiérom aj volebným lídrom Smeru, je to on, kto patrí do trojice najpopulárnejších politikov, je to on, ktorého na rozdiel od šéfa v úpadku uznávajú i mnohí nevoliči Smeru, je to on, ktorý doviedol Smer aspoň k dôstojnej prehre s 18 percentami.

Vlastne by nemalo nič brániť tomu, aby Fico Pellegrinimu prestrel koberec: šéf Smeru nie je chorobne pripútaný na svoju stoličku, napokon už roky pomýšľa na exit, najskôr chcel presedlať do prezidentského úradu, minulý rok na Ústavný súd. A v populárnom Pellegrinim má potenciálneho nástupcu, ktorý by mohol Smer zachovať pri živote aj v postficovskej ére. Nebol by to exit podľa ideálnych predstáv, ale mohol by to byť exit so cťou. Alebo nie?

Celé to stojí na psychológii a dôvere. Fico chcel svojho času odovzdať žezlo do rúk Kaliňákovi, teraz sa mu však v najvyššom vedení strany ťažko hľadá niekto, na koho by sa vedel absolútne spoľahnúť. Fico si ako nástupcu želal lojálneho dediča s rovnakou DNA, ktorý mu bude zaviazaný aj po odchode z čela strany. S Pellegrinim si vzájomne nedôverujú, nespája ich politické presvedčenie ani biznis okolie. Fico vie, že ak by Pellegrinimu odovzdal stranu, bolo by len otázkou času (a odhalenia ďalších temných figúr smeráckej éry ako Kičura), kým sa mladý expremiér nedištancuje len od káuz Smeru, ako to robil dosiaľ, ale aj od samotného otca zakladateľa.

Pellegrinimu dosiaľ chýbala odvaha, aby Fica priamo vyzval. Tú odvahu asi nenaberie ani teraz, ak uvidí, že Fico namiesto ústupu volí konfrontáciu, radšej porozmýšľa nad vlastným projektom. Možno budú obaja hľadať kompromis a Fico mu preventívne navrhne prenechať predsedníčku stoličku pod podmienkou, že jeho silnými podpredsedami budú Ficovi lojalisti ako Erik Tomáš, ktorí by udržali stranu pod kontrolou.

Jeden je v úpadku, zato rodený mocenský hráč, druhý sa slní vo verejnej priazni, ale nevie hrať mocenský šach. No figúrky sú rozdané tak, že ak si chce Pellegrini uchovať štipku dôstojnosti perspektívneho expremiéra, mal by voliť konflikt alebo útek.

Dvaja expremiéri, Peter Pellegrini a Robert Fico, s ochrannými rúškami na tvári počas druhej schôdze NRSR. Bratislava, 24. marca 2020.  FOTO TASR - Michal Svítok

Odporúčame