Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
23. apríl 2020

Taliansky najvyšší súd odmietol vyhlásiť dve ženy žijúce v občianskom zväzku za matky

Taliansky najvyšší súd odmietol vyhlásiť dve ženy žijúce v občianskom zväzku za matky

Najvyšší (kasačný) súd v Ríme zamietol odvolanie dvoch žien z regiónu Benátsko, ktoré sa chceli stať právoplatnými matkami dieťaťa narodeného jednej z nich po umelom oplodnení v zahraničí.

Najvyšší súd, ktorý potvrdil rozhodnutie súdu nižšej inštancie v meste Treviso, vo svojom rozhodnutí píše, že len jedna osoba „má právo byť uvedená ako matka pri narodení dieťaťa, a to na základe vzťahu, ktorý predpokladá biologickú a/alebo genetickú väzbu s narodeným dieťaťom“. Táto prax podľa sudcov platí v Taliansku bez ohľadu na to, v akom štáte došlo k oplodneniu.

„Skutočne si štát myslí, že naša dcéra je lepšie chránená jedným rodičom namiesto dvoch? Štrasburský súd už povedal, že dieťa môže dobre vyrásť aj s dvoma matkami, ako to potvrdila lekárska veda a zdieľajú mnohé krajiny,“ komentovali ženy žijúce v občianskom zväzku rozsudok rímskeho súdu, proti ktorému sa chcú odvolať na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.

Naopak, lekárka a europoslankyňa Simona Baldassare zvolená za Ligu Mattea Salviniho dala Najvyššiemu súdu za pravdu a verí, že sudcovia v Štrasburgu rozhodnú rovnako a bez ideologického vplyvu. Podľa nej umelé oplodnenie vo zväzku ľudí rovnakého pohlavia nemôže byť „prostriedkom na uspokojenie rodičovskej túžby“, lebo „rodinu tvorí otec a matka a neexistuje právo na dieťa – to je vždy darom“.

Budova talianskeho Najvyššieho súdu v Ríme. Foto – TASR/AP

Odporúčame