Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
07. apríl 2020

Gratulujeme, pán Čekan!

Gratulujeme, pán Čekan!

Slovenskí vedci vyvinuli kvalitné testy na diagnostiku nového koronavírusu. Dnes to s veľkou slávou oznámil Robert Mistrík a Igor Matovič. Je to výborná správa. Nielen preto, že môžeme viac testovať. Ale aj preto, že tu máme vedcov, ktorí takéto veci vedia urobiť. Kľúčovým človekom bol v tomto procese biochemik Pavol Čekan.

O tom, kto je tento človek, sa možno viac dozvedieť v archívnom dokumente RTVS zo série Família. Tu Marína a Pavol Čekanovci rozprávajú aj o tom, prečo sa rozhodli vrátiť na Slovensko, hoci úspešný vedec mal v zahraničí oveľa atraktívnejšie možnosti. Pavol Čekan vyštudoval biochémiu, potom sa na Islande venoval proteínovej biochémii. Z Islandu sa manželia presťahovali do USA, Pavol Čekan pôsobil na Rockefellerovej univerzite v New Yorku aj v americkom Národnom onkologickom inštitúte. Traja synovia sa rodine narodili v USA.

Pavol Čekan extrémne veľa pracoval – a výsledkom bolo ťažké neurologické ochorenie mozgu a miechy. Hoci pri tomto ochorení hrozia doživotné následky, on mal šťastie a z ochorenia sa dostal. Choroba ho prinútila spomaliť a prijať vážne rozhodnutie – vrátiť sa na Slovensko. Začínali tu obaja s manželkou akoby odznova. Pavol Čekan si v roku 2016 založil vlastný vedecký inštitút a – hoci v skromnejších pomeroch – venuje sa naďalej vede. A z jeho rozhodnutia vrátiť sa, pracovať ako vedec, hoci je tu vedecká obec často prehliadaná a nedocenená, teraz profituje celé Slovensko. Facebook pána Čekana je teraz plný gratulácií. A tak sa Postoj skromne ku gratulantnom tiež pridáva.

FOTO TASR  – Pavol Zachar
 

Odporúčame