Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
06. apríl 2020

„Zase sa zídeme“: Ako Alžbeta II. povzbudila svoj národ

„Zase sa zídeme“: Ako Alžbeta II. povzbudila svoj národ

S mimoriadnym príhovorom oslovila v nedeľu britskú verejnosť kráľovná Alžbeta II. Mnohé z toho, čo povedala, aby povzbudila svoj ľud v čase pandémie, by na jej mieste spomenula ktorákoľvek hlava štátu vrátane prezidentov republík: ocenenie zdravotníkov, starajúcich sa o pacientov v nemocniciach, ale tiež bežných občanov, ktorí zostávajú doma a tým minimalizujú ohrozenie pre seba i druhých, či uistenie, že s odhodlaním a svornosťou túto krízu prekonáme a normálnejšie časy sa čoskoro vrátia.

„Zase budeme so svojimi priateľmi; zase budeme so svojimi rodinami; zase sa zídeme,“ uistila Alžbeta II. svoj národ. Spolu s 98-ročným manželom, princom Philipom, sa obaja nachádzajú v izolácii na Windsorskom zámku.

No o monarchii sa tiež hovorí, že v osobách kráľovskej rodiny symbolizuje kontinuitu národa v čase. A je zaujímavé, aké vyjadrenie tomuto rozmeru svojho úradu dala 93-ročná panovníčka vo svojom včerajšom príhovore. Súčasné dianie elegantne a nenásilne zasadila do historického kontextu.

Alžbeta II. spomenula, že terajšia mimoriadna situácia jej pripomína prvý príhovor, ktorý absolvovala spolu so svojou sestrou z Windsoru, v roku 1940. Rodiny kvôli vtedajšej vojnovej evakuácii detí na vidiek mohli cítiť podobné pocity odtrhnutia od svojich najmilších ako teraz.

Zároveň panovníčka hovorila o budúcnosti:

„Dúfam, že v rokoch, ktoré prídu, bude každý môcť byť hrdý na spôsob, akým zareagoval na túto výzvu. A tí, čo prídu po nás, skonštatujú, že Briti tohto pokolenia boli rovnako silní ako ktoréhokoľvek iného. Že rysy ako sebadisciplína, pokojné dobromyseľné odhodlanie a pocit spolupatričnosti stále charakterizujú túto krajinu. Hrdosť na to, kým sme, nie je len súčasťou našej minulosti, ale určuje tiež našu prítomnosť a našu budúcnosť.“

Kráľovná, ktorá je zároveň hlavou Anglikánskej cirkvi, takisto decentne poukázala aj na duchovný rozmer súčasnej skúšky:

„A hoci izolácia môže byť občas ťažká, mnohí ľudia všetkých vierovyznaní i ľudia bez vyznania objavujú, že ide o príležitosť spomaliť, zastaviť a zamyslieť sa – v modlitbe alebo rozjímaní...“

Bol to pekný, zjednocujúci a povzbudzujúci príhovor. Samozrejme, na podobné veci, o ktorých hovorila kráľovná Alžbeta II., môže upozorniť aj prezident ktorejkoľvek republiky. No z úst korunovanej hlavy konštitučnej monarchie, ktorá panuje už 68 rokov a veľa si pamätá, to má akosi väčšiu váhu.

Celý príhovor Alžbety II. si môžete vypočuť TU.

Britská kráľovná Alžbeta II. počas mimoriadneho televízneho prejavu k občanom Spojeného kráľovstva a Spoločenstva národov, v ktorom sa venovala pandémii nového koronavírusu. Vo Windsore v nedeľu 5. apríla 2020. FOTO TASR/AP

Odporúčame