Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
05. apríl 2020

Hudobné novinky z obývačiek

Hudobné novinky z obývačiek

Pandémia ako inšpirácia. Aj takto poňali niektorí speváci súčasnú korona-krízu. Hoci museli zrušiť plánované koncerty a iné vystúpenia, čas doma niektorí využívajú naozaj tvorivo.

Okrem online koncertov, ktoré v posledných týždňoch streamujú viaceré známe tváre vo svete aj na Slovensku, vznikajú tiež hudobné novinky.

Mňa tento týždeň zaujali dve.

Muzikant Ondrej Kandráč naspieval so svojou manželkou duet s názvom Ťažké časy nás spájajú (nájdete TU), ktorý nahrávali priamo vo svojej obývačke. „Sme doma a hudba je niečo, čo človeka nielen zušľachťuje, ale na chvíľu aj prenáša do vysneného sveta,“ hovorí pre Postoj Kandráč. Na motív starej srbskej piesne mu Vladimír Puchala vytvoril za pár minút text a do hudobného aranžmánu doplnil husľové sóla a spev. „Stále mi však chýbal zmysel toho celého,“ vraví. „Vtedy som si uvedomil, že môj najväčší poklad je rodina. Manželka spieva v našom kostolnom zbore. Práve v nej som našiel osobu blízku a spriaznenú, ktorá dodáva skladbe autenticitu. Nič sme nehrali, spievali sme to tak, ako sme to cítili. Ťažké časy naozaj ľudí spájajú. Túto pieseň teda venujeme všetkým, ktorí to v živote nevzdali.“

Koronavírus a domáca karanténa s tromi deťmi sa stali tvorivým podnetom aj pre známeho českého pesničkára Tomáša Klusa. Spolu s manželkou nahrali v improvizovanom domácom nahrávacom štúdiu minialbum Pět pohromadě. Jedna zo skladieb má názov COVID, ďalšiu venujú rodičom, ktorí v tomto neľahkom období čakajú príchod dieťaťa na svet a k piesni s názvom rodiNám zverejnili aj vydarený videoklip. „„Jsou to takové naše ,příZpěvky‘ k vlně solidarity a pospolitosti, která nás zalila ruku v ruce s těžkou zkouškou pandemie. Dotýkáme se v nich témat, která jsou, věřím, pojítkem většiny, a já osobně věřím, že z celé situace vyjdeme nejen moudřejší o to, jak porazit neviditelného nepřítele, ale především o to, že spatříme mnoho viditelných přátel a hrdinů v lidech, do kterých bychom to dříve vůbec neřekli,“ povedal k albumu Klus. „Třeba i sami v sobě. Či v nenáviděném sousedovi, šéfovi s divnými názory, nebo paní pokladní z krámu naproti. Moc doufám, že naše písničky udělají radost doma a díky vaší laskavosti pomůžou tam, kde je to v tuhle chvíli nejvíce zapotřebí.“

Výťažok z albumu, ktorý je možné si na internete kúpiť za ľubovoľnú sumu, pôjde na zbierku Nadačného fondu pomoci.

Je sympatické, keď sa umelci (nielen hudobní) vedia aj v obmedzených podmienkach vynájsť a dokážu stále priniesť niečo originálne.

Foto: Tomáš Klus s rodinou. Foto – FB/Tomáš Klus

Odporúčame