Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
04. apríl 2020

Pred spoveďou sa zväčša trasieme my, dnes môžu tŕpnuť aj kňazi

Pred spoveďou sa zväčša trasieme my, dnes môžu tŕpnuť aj kňazi

Podarilo sa mi vyspovedať sa. Nebolo to „na objednávku“ ani „na donášku“. Vyzeralo to nasledovne: Vonku na priestranstve okolo kostola spovedali traja kňazi, zopár ľudí čakalo pri vstupe do areálu chrámu a sledovali, kde sa uvoľní miesto. 

V kostole raz za polhodinu rozdávali sväté prijímanie. Bolo nás tam jedenásť. Odstupy medzi ľuďmi  – či už v laviciach, alebo pri samotnom prijímaní – rozhodne neboli menšie ako v miestnom supermarkete. Všade pokoj, ticho, rúška... 

V tých chvíľach som si uvedomil, že hoci sa pred spoveďou často trasieme my, dnes treba pamätať obzvlášť na tých, ktorí túto sviatosť vysluhujú. 

Nemajú to ľahké. 

Postoj vie napríklad o františkánskom kláštore, v ktorom museli prestať s vysluhovaním spovede, hoci sa to snažili robiť za dodržiavania hygienických usmernení biskupov. V kostole bolo podľa nich v jednom čase vždy maximálne do desať ľudí, jeden z bratov všetko usmerňoval. Ľudia priebežne prišli, vyspovedali sa, dostali sväté prijímanie a odišli. 

Lenže ľudia františkánov hlásili opakovane polícii, až sa napokon rozhodli, že budú spovedať len po telefonickej dohode. 

Františkáni cítia krivdu, keďže pred štátom nie je vyjasnené, čo môžu robiť a za akých podmienok. „Vždy sa hovorí len o obchodoch, na koľko metrov štvorcových môže byť človek, ale o kostoloch nič. Tie majú byť podľa štátu zatvorené,“ posťažovali sa.  

Mnohí kňazi a rehoľníci sa tak ocitli medzi dvomi mlynskými kameňmi. Na jednej strane od nich veriaci očakávajú hrdinskú a obetavú duchovnú službu, na druhej strane tŕpnu, kto ich kedy nahlási a kedy príde polícia.  

Samozrejme, musia si dať pozor na zbytočné excesy a poctivo ustriehnuť, aby naozaj neohrozovali svojou aktivitou zdravie ľudí. A radšej ubrať, ako potom banovať. Avšak rozhodne im teraz niet čo závidieť. Preto si od nás zaslúžia nielen úctu a modlitbu, ale v tomto čase možno aj jasnejšie vyjadrenie vďačnosti.

Doplnené v pondelok 6. apríla: Hlavný hygienik SR Ján Mikas už vydal usmernenia k pohybu ľudí v kostoloch. 

Ilustračné foto – TASR/Martin Palkovič

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.