Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
04. apríl 2020

Svetoví experti potrebovali štúdie, nám na Slovensku stačil zdravý rozum

Svetoví experti potrebovali štúdie, nám na Slovensku stačil zdravý rozum

Začiatkom týždňa som písala o tom, prečo sa v západnom svete zatiaľ rúška veľmi nenosia. V tomto boli smerodajné svetové zdravotnícke organizácie ako WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) a CDC (Centrá na kontrolu a prevenciu chorôb), teda americká zdravotnícka agentúra, ktorá ovplyvňuje svetové zdravotnícke názory a praktiky. Obe organizácie dlhodobo vyhlasujú, že rúška majú nosiť iba chorí a tí, ktorí sa o nich starajú.

Včera však prišiel náhly názorový obrat aspoň v jednej z týchto organizácií. CDC zverejnilo odporúčania na nosenie látkových rúšok a iných domácich pokrývok tváre (úst a nosa) najmä v situáciách, kde môže dôjsť k blízkemu stretnutiu ľudí a tým pádom k prenosu vírusu medzi nimi. Ako príklady takýchto miest uvádzajú potraviny a lekárne. Názorovú zmenu odôvodňujú tým, že z najnovších štúdií vieme, že signifikantná časť nakazených ľudí je asymptomatická a aj keď sa u nich možno neskôr symptómy objavia, vírus môžu prenášať už aj predtým, teda keď sú pred-symptomatickí.

Ďalej uvádzajú, že vírus sa môže šíriť interakciou ľudí v tesnej blízkosti. Tieto informácie nie sú pre žiadneho uvažujúceho človeka novinkou. Do istej miery je však pochopiteľné, že CDC potrebovala vedecké opodstatnenie, aby mohla takúto očividnú názorovú zmenu odôvodniť aj pred širokou vedeckou komunitou. Škoda len, že to neprišlo skôr. Názorové zmeny na nosenie rúšok širokou verejnosťou zvažuje na základe najnovších výskumov už aj WHO.

CDC tým pádom potvrdzuje, že jednoduché pokrývky dýchacích ciest vytvorené v domácich podmienkach môžu byť použité ako dodatočný prostriedok na udržiavanie verejného zdravia. Dodáva, že je veľmi dôležité aj naďalej udržiavať najmenej dvojmetrové odstupy medzi ľuďmi na spomalenie prenosu vírusu. V ďalšom vyhlásení zo včerajška CDC zverejnilo aj detailný návod na nosenie a výrobu domácich rúšok. Od včera sa tak v USA odporúča nosenie takýchto domácich rúšok na dobrovoľnej báze. Hoci prezident Trump sa nechal počuť, že on ich nosiť nebude. Na Slovensku je to už nejaký ten čas povinné, nám stačil na včasné rozhodnutie zdravý rozum.

Ilustračné foto, koronavírus, foto Flickr

Odporúčame

Odyseus, liek proti apatii

Odyseus, liek proti apatii

Zacitujem teraz slová jedného z mnohých zarmútených rodičov, ktorí sa trápia pre svojho potomka, lebo sa im zdá, že ani na konci školskej formácie nedosiahol ešte cieľ dospievania.