Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
03. apríl 2020

Čaro možného

Čaro možného

Najvyšší kontrolný úrad dnes pochválil dobré využitie eurofondov pri digitalizácii kultúrneho dedičstva. Šesť kultúrnych inštitúcií zdigitalizovalo doposiaľ štyri milióny objektov a časť z nich je voľne prístupná na portáli www.slovakiana.sk. Vďaka digitalizácii architektonických, muzeálnych, výtvarných, grafických či literárnych diel bolo možné sprístupniť kultúrne dedičstvo širokej verejnosti.

Napriek týmto dobrým správam sa obávam, že je priskoro si gratulovať.

V súvislosti s karanténou, ktorej Slovensko v poslednom období čelí, sa ukázalo, že je možné presunúť umeleckú tvorbu aj do online priestoru. Slovenské národné divadlo začalo na svojom youtube kanáli s hashtagom #SNDdoma zverejňovať svoje staršie predstavenia či vysielať rôzne live streamy a prenosy. Na internete sa odrazu roztrhlo vrece s množstvom online sprístupnených knižníc a archívov či virtuálnych prehliadok múzeí a galérií. Človek sa môže z pohodlia domova zúčastniť na rôznych kurzoch, seminároch či diskusiách.

Podobná situácia je aj v školstve. Niektoré odbory na vysokých školách, ktoré k štúdiu nutne nevyžadovali cvičenia alebo prax, ani tak neponúkali možnosť externého či diaľkového štúdia. Dnes sa situácia zmenila. Vyučujúci posielajú študentom materiály a prezentácie na mail, skenujú sa skriptá, knihy a učebnice. V záverečných prácach sa kvôli zatvoreným knižniciam budú omnoho viac citovať internetové zdroje a nikomu to nebude až tak prekážať. Prednášky sa vysielajú online, skúšky sa dajú absolvovať cez videohovor a vyzerá to tak, že štátnice budú tiež prebiehať podobnou formou.

Prečo však toto všetko nebolo možné už skôr?

Myslím v tejto chvíli na všetkých tých študentov, ktorí si zo zdravotných, sociálnych či ekonomických dôvodov denné štúdium na vysokej škole nemohli dovoliť. Myslím na všetkých ťažko chorých pacientov v domácej izolácii, ktorí mohli o návšteve kultúrnych pamiatok či inštitúcií len snívať.

Naozaj sme si museli karanténu najprv vyskúšať na vlastnej koži, aby sme sa dokázali vcítiť do ich situácie a hľadať cesty, ako im čo najviac vyjsť v ústrety? Prax ukázala, že cesta tu bola. Chýbala nám skôr vôľa.

Ak táto pandémia na niečo poukázala, je to práve čaro možného. Verím, že nám táto skúsenosť vydrží aj po tom, ako sa náš život vráti opäť do starých koľají.

Ilustračná foto Flickr.com/Hernán Piňera

Odporúčame