Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
03. apríl 2020

V prvom vážnejšom mocenskom strete v koalícii Matovič ustúpil

V prvom vážnejšom mocenskom strete v koalícii Matovič ustúpil

Aj keď aktuálne sú témou najmä slovné prestrelky medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom vo veci koronavírusovej stratégie, prvý vážnejší mocenský stret vo vnútri koalície sa odohral medzi OĽaNO a stranou Sme rodina. A Matovič v ňom ustúpil.

Štátny tajomník na ministerstve dopravy za OĽaNO Ján Marosz po niekoľkých dňoch z tohto postu odstúpil. Oficiálne odišiel na vlastnú žiadosť, ale ako je jasné aj z medializovaných informácií, z funkcie bol de facto vytlačený nominantmi Sme rodina. Ako informoval Dennik N, Marosz mal mať v portfóliu telekomunikácie, poštu, ale aj cestnú a železničnú dopravu. Hneď po nástupe na ministerstvo dal najavo, že túto agendu chce naozaj mať aj pod kontrolou. 

Tu však narazil na ministra Andreja Doležala (Sme rodina) a jeho ľudí, ktorí na tieto oblasti chceli tiež mať reálny vplyv. Marosz tak narazil na starú schému, keď sa minister snaží štátneho tajomníka, najmä ak je z inej strany, odsunúť na ministerstve do pozície, keď má na beh vecí len minimálny vplyv. 

Štátnych tajomníkov, ktorí boli vo svojich rezortoch ministrami „upozadení“, existuje dlhý zoznam. V predchádzajúcej vláde to bol napríklad štátny tajomník z Mosta Róbert Ondrejcsák, ktorý posobil na SNS ovládanom ministerstve obrany. Občas sa síce kriticky ozval, ale v mnohých procesoch na ministersve mal len veľmi málo informácií a už vôbec do nich nedokázal zasiahnuť. 

Rozdiel medzi Ondrejcsákom a Maroszom je v tom, že nominant OĽaNO nebol ochotný tento stav akceptovať, odišiel a bude pôsobiť ako poradca premiéra. 

Igor Matovič sa rozhodol tento spor nejatriť a výsledkom je, že celý rezort tak dostal pod úplnú politickú kontrolu strany Sme rodina. 

Foto: TASR/Jakub Kotian

Odporúčame