Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
01. apríl 2020

Krajčí ako kuli

Krajčí ako kuli

Kolega Krivošík dnes napísal profil nového ministra zdravotníctva. Mňa však zaujala aj zvláštna podoba mena pána ministra. Teda najmä to dlhé í na konci prieviska. Prečo Krajčí? Prečo nie Krajči či Krajčír? Je to nejaká zvláštnosť? V knižke Milana Majtána Naše priezviská som sa dozvedela, že sa netreba veľmi čudovať. Ide o priezvisko, ktoré vzniklo z pomenovania zamestnania či povolania, teda predkovia pána ministra boli zrejme krajčíri.

V knihe sa píše: Slovo „krajčír“ je v slovenčine azda novšie, staršie podoby boli krajč(o), krajčí. Takisto sa tu píše, že priezvisko Krajči má na Slovensku 847 rodín. (Spomeňme si, že vo vláde sme za čias Mečiara mali smutne slávneho ministra vnútra Gustáva Krajčiho.) No a priezvisko Krajčí má vraj na Slovensku 482 rodín. Takže až taká výnimočnosť to zase nie je.

A ako skloňovať toto priezvisko? V pravidlách sa hovorí, že priezviská zakončené vo výslovnosti na niektorú zo samohlások i, í, y, ý, e, é sa skloňujú podľa vzoru kuli. Takže Krajčího, Krajčímu, Krajčího, Krajčím, Krajčímu... A toto meno sa teraz bude skloňovať určite často. Koniec jazykového okienka.

FOTO TASR – Martin Baumann

Odporúčame