Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
31. marec 2020

Je reťazovo šírené svedectvo o obrátení talianskeho lekára vymyslené?

Je reťazovo šírené svedectvo o obrátení talianskeho lekára vymyslené?

Možno ste ten príbeh zachytili tiež, mnohí ho zdieľali na sociálnych sieťach: Je o ateistickom lekárovi z talianskeho Lombardska. Tvárou v tvár všadeprítomnej smrti v dôsledku epidémie koronavírusu mal kapitulovať vo svojom ateizme. Obrátil sa vraj k Bohu aj pod vplyvom protestantského pastora (podľa inej verzie katolíckeho farára), ktorý bol medzi jeho pacientmi a až do svojich posledných chvíľ duchovne povzbudzoval ďalších chorých...

Je to pekný príbeh. Avšak Joel Forster, šéfredaktor evanjelikálneho spravodajského portálu Evangelical Focus, pred pár dňami upozornil, že jeho autenticita je pochybná.

Nesedí fotka lekára, ktorá je spolu s príbehom často zdieľaná. Nesedia mená, ktoré sú v príbehu uvedené (zdá sa, že pôvodným zdrojom nie je taliansky lekár, ale rumunský politik). A v konečnom dôsledku, o spoľahlivosti príbehu pochybujú aj predstavitelia talianskych evanjelikálnych kresťanov, ktorí by mali byť k zdroju najbližšie.

Samozrejme, nejaký podobný príbeh sa mohol odohrať. To pripúšťa aj Forster. Epidémia koronavírusu je hraničnou skúsenosťou nielen pre pacientov v kritickom stave, ale tiež pre medicínsky personál. Nie je vylúčené, že takáto skúsenosť otrasie svetonázorom človeka a následné obrátenie môže ísť obidvomi smermi (teda k získaniu, ale tiež k strate viery).

V každom prípade, kresťania nie sú odkázaní na takéto reťazovo sa šíriace príbehy nejasného pôvodu a autenticity. Prebiehajúca epidémia ukázala mnoho overených príbehov kresťanov rôznych denominácií (a to tak duchovných, ako aj laikov), ktorí rôznymi spôsobmi obetavo pomáhajú. O niektorých informoval aj Postoj TU.

Lekári ošetrujú pacienta s ochorením Covid-19, ktorý je hospitalizovaný v nemocnici San Matteo v talianskom meste Pavia 26. marca 2020. Ilustračné FOTO TASR/AP

Odporúčame