Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
28. marec 2020

Vzkriesenie podľa Biblie

Vzkriesenie podľa Biblie

Tohtoročná piata nedeľa pôstneho obdobia (29. 3. 2020) prináša tému vzkriesenia. Ježiš vzkriesil k životu Lazára, ktorý bol už štvrtý deň v hrobe (Jn 11,1-45). 

(1) Lazár predstavuje prvý biblický typ vzkriesenia: je to návrat späť do života na tejto zemi. Z Biblie vieme, že Ježiš takto vzkriesil a vrátil do života na zemi Jairovu dcéru, naimského mládenca i svojho priateľa Lazára. Problémom je, čo návrat do života na tejto zemi rieši?! Prídeme do určitého veku a treba skrátka odísť... Zisťujeme, že vzkriesenie ako návrat k životu na tejto zemi by nebolo pre nás uspokojivým riešením.

(2) Vzkriesenie Lazára možno vidieť vo vzťahu s Ježišovým vzkriesením, ktoré si pripomíname na Veľkú noc. Ale Ježišovo vzkriesenie nebolo obyčajným návratom na túto zem. Keď umieral diakon Štefan, uvidel otvorené nebo a Syna človeka stáť po pravici Boha (Sk 7,55). Ježišovo vzkriesenie je iným typom biblického vzkriesenia, nie je obyčajným návratom na túto zem, je odchodom k nebeskému Otcovi, k Bohu. Tam už viac nikto neumiera. „Tam zotrieš (Bože) každú slzu z našich očí a uvidíme teba, svojho Boha, z tváre do tváre. Budeme ti podobní po všetky veky a budeme ťa bez prestania chváliť“ (Tretia eucharistická modlitba, In: Rímsky misál, s. 572).

(3) Tradícia vzkriesenia u kresťanov stojí na pozíciách Ježišovho vzkriesenia. Na niektorých cintorínoch možno vidieť nápis: „Život sa smrťou nekončí, iba mení.“ V Kréde kresťania vyznávajú: „Verím vo vzkriesenie tela a v život večný“ (Apoštolské vyznanie viery: Verím v Boha). Kríž, symbol Krista, zdobí náhrobné kamene na našich cintorínoch. Viera v dokonalé vzkriesenie podľa vzoru Krista je vzácnym poznaním z viery, ktoré je ozdobou nášho životného tuzemského poznania. Túžime po nielen hocijakom živote, ale po dokonalom živote pri Bohu a veríme, že s Božou pomocou ho dosiahneme.

Požehnanú piatu pôstnu nedeľu prajem všetkým. A veľa duchovnej sily, ktorá pramení v Bohu, priatelia. 

 

Foto: Archivio Radio Vaticana

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.