Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
24. marec 2020

Nová vláda rázne zatočila so súdnou radou

Nová vláda rázne zatočila so súdnou radou

V návale všetkých informácií aj problémov, ktoré musí naliehavo riešiť Matovičova vláda, to síce zapadlo, ale z hľadiska očisty právneho štátu je to dôležitá správa: ešte včera odstúpili zo súdnej rady piati nominanti doterajšej vlády aj parlamentu, Ján Havlát, Branislav Jablonka, Magdaléna Hromcová, Roman Huszár a Viliam Pohančeník.

Stalo sa tak pod tlakom novej ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, ktorá im vyjadrila nedôveru.

Podľa doterajšieho znenia zákona mali byť títo piati členmi súdnej rady ešte dva mesiace od doručenia oznámenia o svojom odstúpení. Vláda však v skrátenom legislatívnom konaní predložila zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením Covid-19, kam zakomponovala aj zmenu príslušného paragrafu, aby odstúpivšiemu členovi súdnej rady zanikla funkcia už deň po doručení.

Márii Kolíkovej treba uznať, že problém so súdnou radou vyriešila veľmi rýchlo a elegantne: nová vláda aj parlament môžu nominovať do rady nových piatich členov, okrem nich by mal parlament dovoliť ešte jedného chýbajúceho člena rady (po Michalovi Mišíkovi, ktorý sa koncom roka vzdal členstva).

V súdnej rade tak týmto ťahom zaniká doterajšia väčšina na čele s Lenkou Praženkovou, ktorej líniou bolo držať status quo v justícii – dvanásti členovia rady vrátane pätice, ktorá práve odstúpila, sa ešte koncom marca hotovali presadiť na post predsedu Najvyššieho súdu Ivana Rumanu (viac o celom kontexte v tomto texte). V tejto chvíli nie je jasné, či na najbližšiom zasadaní bude súdna rada uznášaniaschopná a kedy bude môcť rozhodovať v novom zložení. 

No po veľmi dlhých rokoch sa zdá, že v súdnej rade aj na Najvyššom súde svitá konečne na lepšie časy.

Zuzana Čaputová  a ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za Ľudí) počas aktu vymenovania novej vlády SR v Prezidentskom paláci v Bratislave 21. marca 2020.  FOTO TASR – Michal Svítok

Odporúčame