Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
24. marec 2020

Zomrel Albert Uderzo: Jeho Asterix bol pre mnohé deti pozvánkou do sveta antiky

Zomrel Albert Uderzo: Jeho Asterix bol pre mnohé deti pozvánkou do sveta antiky

Vo veku 92 rokov zomrel francúzsky ilustrátor Albert Uderzo, ktorý spolu so scenáristom Reném Goscinnym v roku 1959 stvoril komiksovú postavičku Asterixa. Jeho úmrtie podľa francúzskych médií nesúvisí s aktuálnou pandémiou koronavírusu. Komiksový tvorca zrejme v spánku podľahol infarktu.

Uderzovi rodičia boli prisťahovalci, ktorí do Francúzska prišli z Talianska. Zaujímavosťou je, že tvorca jedného z najznámejších komiksov sveta bol farboslepý. Dokonca mal na svet prísť so šiestimi prstami na oboch rukách, ktoré boli potom chirurgicky odstránené.

Uderzo sa s Goscinnym zoznámil v roku 1951. Po tom ako vymysleli Asterixa, tvorivo na komiksoch o ňom spolupracovali až do Goscinnyho smrti v roku 1977. Uderzo potom prevzal na svoje plecia aj písanie príbehov. A to až do roku 2009, keď autorské práva predal francúzskemu vydavateľstvu Hachette.

Príbehy dôvtipného Asterixa a siláka Obelixa sa odohrávajú okolo roku 50 pred Kristom, keď celú Galiu obsadili Caesarove légie. Teda, nie celú. Malá dedinka v Bretónsku vzdoruje Rimanom za pomoci čarovného nápoja, ktorý jej obyvateľom dodáva nadľudskú silu...

Statočný odpor Asterixovej osady proti Rimanom je niekedy interpretovaný ako metafora francúzskeho povojnového vzdoru proti kultúrnej amerikanizácii. V skutočnosti je však Asterix s prekladmi do stovky jazykov (vrátane slovenčiny) a 370 miliónmi predaných komiksov príkladom globálnej konkurencieschopnosti a príťažlivosti francúzskej kultúry.

Tieto komiksy majú aj didaktickú hodnotu. Používajú sa na vyučovanie francúzštiny, ale napríklad tiež latinčiny, do ktorej bol Asterix rovnako preložený.

Zároveň v dobe, keď sa už nepestuje klasické vzdelanie, sú Asterixove príbehy často prvým úvodom do sveta antiky pre mladých ľudí. Spomínam si, že keď tieto komiksy v prvej polovici 90. rokov dorazili na Slovensko, viacerých z nás v triede to viedlo k tomu, aby sme následne siahli po Zamarovského knihe Dejiny písané Rímom, hoci sme boli ešte na základnej škole. Chceli sme proste vedieť viac o Caesarovi, Kleopatre a ako to bolo naozaj s dobytím Galie Rimanmi.

A tak česť Uderzovej pamiatke a vďaka, že tento plameň udržiaval aj po smrti svojho umeleckého kolegu Goscinnyho.

Francúzsky ilustrátor Albert Uderzo (vľavo), ktorý spolu so scenáristom Reném Goscinnym vytvoril komiksovú postavu galského hrdinu Asterixa (vpravo) pózujú v Paríži. FOTO TASR/AP

Odporúčame