Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
24. marec 2020

Ukrajina bojuje s koronavírusom

Ukrajina bojuje s koronavírusom

Krátka situačná správa z Ukrajiny. Náš východný sused má k dnešnému dňu 84 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, traja ľudia ochoreniu podľahli. Podľa ukrajinských epidemiológov je krajina len na začiatku epidémie a vrchol by, podľa ich odhadov, mal prísť o dva týždne. Vtedy by sa počet potvrdených ochorení mal pohybovať od 500 do 1000 denne. 

Na Ukrajine zatiaľ platia podobné protepidemiologické opatrenia ako na Slovensku. Zatvorené sú školy, nákupné centrá, reštaurácie, bary, divadlá a kiná. Ukrajina tiež zatvorila hranice a výrazne obmedzená je aj verejná doprava. Medzinárodná letecká, železničná a autobusová doprava bola zrušená.

V Kyjeve sa od zajtra zatvárajú aj všetky ihriská a parky. 

Zakázané sú aj všetky verejné podujatia, na ktorých sa zúčastňuje viac ako dvesto ľudí. Vláda tiež zakázala vývoz akéhokoľvek protiepidemiologického tovaru z krajiny. 

Veľkou témou, podobne ako na Slovensku, je aj nedostatok ochraných pomôcok a pripravenosť zdravotníckych kapacít. Mediálnu pozornosnosť preto vzbudila iniciatíva niekoľkých ukrajinských oligarchov, ktorí využili svoje obchodné kontakty v Čine, kde nakúpili a do Kyjeva dopravili 21 ton protiepidemiologického tovaru. Ide najmä o testy a ochranné odevy. 

Na fotografii je autobusové depo mestskej hromadnej dopravy v Kyjeve v nedeľu 22. marca. Foto: TASR/AP

Odporúčame