Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
23. marec 2020

Zabíja v Taliansku zmutovaný koronavírus?

Zabíja v Taliansku zmutovaný koronavírus?

Nielen laická verejnosť, ale aj virológovia si lámu hlavu nad tým, prečo sú medzi jednotlivými krajinami až priepastné rozdiely medzi počtami nakazených koronavírusom a mŕtvych. Kým v Nemecku na dnes evidovaných 29-tisíc nakazených pripadá 118 obetí, Taliansko podľa najaktuálnejších údajov eviduje takmer 64-tisíc nakazených a z toho 6 077 mŕtvych. Zomiera tam teda asi 9 percent nakazených (v Lombardsku dokonca vyše 12 percent), to je viac než v čínskej provincii Wuhan (5,8) a oveľa viac než vo zvyšku Číny (0,7 percenta).

Dve talianske virologičky Maria Rita Gismondo a Ilaria Capua prišli s hypotézou, že koronavírus na severe Talianska mohol zmutovať, preto sa správa agresívnejšie a poškodzuje aj iné orgány, než sa dosiaľ predpokladalo. Virologičky tvrdia, že v Lombardsku sa deje niečo mimoriadne zvláštne, preto vyzývajú svetovú komunitu vedcov, aby sa to usilovali preskúmať.  

Ide však len o hypotézu, pre ktorú zatiaľ nie je dôkaz.

V skutočnosti je možné, že koronavírus sa správa v Lombardsku podobne ako trebárs v Nemecku. Lenže kým v Nemecku sa testami darí zachytiť vysoké percento nakazených, v Lombardsku je nakazených oveľa viac, než preukazujú súčasné dáta.

Ako píše denník Corriere della Sera, Taliani najskôr robili testy aj na ľuďoch, ktorí boli z nakazenia koronavírusom len podozriví, no nemali žiadne symptómy. Neskôr sa však stíhali testy uskutočňovať len na osobách, u ktorých sa prejavili vážne príznaky. To sa prenieslo aj do štatistík smrtnosti, ktorá tak začala rásť.

Problém pritom nie je v tom, že by Taliani málo testovali, naopak, do 21. marca vykonali vyše 230-tisíc testov, jedine Južná Kórea ich bola schopná urobiť viac. Ten skutočný problém je zrejme v mimoriadne vysokom počte nakazených, ktorých talianske štatistiky nedokážu pokryť a ktorí nemajú žiadne alebo len mierne príznaky. Uvažuje sa, že skutočný počet nakazených až desaťnásobne prevyšuje dáta z každodenných aktualizácií.

Ak by bolo momentálne nakazených vyše 600-tisíc Talianov, vyše 6-tisíc mŕtvych z dnešnej štatistiky je v takom prípade číslo, ktoré je už oveľa bližšie pomeru nakazených a zomrelých z Nemecka alebo Južnej Kórey.

Corriere della Sera uvádza aj ďalšie dôvody, prečo je koronavírus v Taliansku taký smrtonosný: jednak preto, že sa šíril v nemocniciach, kde zasiahol pacientov, ktorí mali ďalšie zdravotné problémy, ale aj z dôvodu, že až 20 percent Talianov vo veku 30 až 49 rokov žije doma s rodičmi, čo urýchlilo medzigeneračný prenos vírusu.  

Na snímke rakvy s obeťami koronavírusu, ktoré čakajú na kremáciu na dlážke v krematóriu v talianskej Piacenze na severe krajiny 23. marca 2020. FOTO TASR/AP

Odporúčame