Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
16. marec 2020

Ľvov sa zavrel

Ľvov sa zavrel

Médiá sú plné informácií o priebehu ochorenia na koronavírus z celého sveta, nášho východného suseda si však príliš nevšímajú. Možno je to preto, že Ukrajina má zatiaľ len päť oficiálne potvrdených prípadov ochorenia, jeden nakazený už zomrel. Tejto štatistike však verí len málokto. Ani vláda nie.

Od dnešného dňa sa život výrazne utlmí vo Ľvove, najväčšom meste na západnej Ukrajine. Miestna radnica tu rozhodla o dočasnom zatvorení všetkých obchodných zariadení s výnimkou potravín, lekární a benzínových púmp.

Pre toto takmer miliónové mesto, kde sa denne pohybovali tisícky turistov a fungovali stovky hotelov, kaviarní a reštaurácií, to znamená obrovský zásah do života. Pre turistov a návštevníkov sa tento historický skvost de facto zavrel. 

Podľa primátora Andreja Sadového evidujú v meste od včera štyri podozrenia na koronavírus. Vzorky poslali do laboratória do Kyjeva a čakajú, či sa ochorenie potvrdí. 

Hoci prípadov ochorenia v krajine zatiaľ nie je aspoň oficiálne veľa, ukrajinská vláda už 11. marca rozhodla o preventívnom uzatvorení všetkých vzdelávacích inštitúcií a zakázala masové verejné podujatia.  

Od 17. marca uzatvára Ukrajina zatiaľ na dva týždne hranicu pre medzinárodnú leteckú, železničnú a autobusovú dopravu. Ministerstvo zahraničných vecí tiež odporučilo všetkým Ukrajincom v zahraničí vrátiť sa pred týmto dátumom domov. 

Minister zdravotníctva Ukrajincov tiež vyzval, aby obmedzili cestovanie vo vnútri krajiny a využívanie verejnej dopravy.

Viac o situácii na Ukrajine si môžete prečítať tu.

Foto: Ľviv turist.

Odporúčame