Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
15. marec 2020

Čas solidarity so všetkými ťažko chorými

Čas solidarity so všetkými ťažko chorými

V tejto situácii okolo koronavírusu mi nedalo nespomenúť si na udalosti spred štrnástich rokov.

Mala som vtedy šestnásť a bola som čerstvo hospitalizovaná na oddelení detskej onkológie v DFN Košice s nulovou imunitou. Musela som nosiť rúško a mala som prísny zákaz návštev. Samozrejme, že nosiť rúško mi pripadalo trápne a že mi chýbali moji priatelia zo školy. Niektorých to neodradilo a preskočili aj nemocničný plot, len aby sa so mnou mohli aspoň cez okno chvíľku porozprávať.

Chcem tým povedať len toľko, že to obmedzenie pohybu, strata slobody, sociálnych kontaktov či zdravia sa denne týka mnohých onkologicky chorých detí či dospelých. Je to ich svet. A netrvá týždeň ani dva týždne, ale mesiace a roky. Tak dlho, až sa kontakty a priatelia celkom stratia. Až sa stratí potreba niečo sebe či spoločnosti okolo dokázať. Uspieť, zaujať. Ostane len človek sám, so svojím pravým a krehkým ja. Nič ho nezabaví a nerozptýli, aby od seba mohol uniknúť.

Ja som v tom čase svojej osobnej „karantény“ strávila dva roky. Začala som písať blogy, maľovať, prežívať osobnejšie svoju vieru a učila sa byť nezávislou od mienky a očakávaní iných. Aj vďaka tomu som asi dnes tým, kým som, a robím to, čo robím.

Priala by som si, aby tento čas daroval to isté celej spoločnosti. Solidaritu s chorými, trpiacimi, vylúčenými. Uvedomenie si, že oni okrem toho prežívajú často aj veľké fyzické bolesti. Aby nám to dalo slobodu od vecí, zháňania, pobehovania a všetkej tej zaneprázdnenosti, vďaka ktorej sa cítime aktívni a užitoční. V ktorej hľadáme svoju sebahodnotu a identitu.

Využite teda tento výnimočný čas na maximum. Ubehne to rýchlo. Držte sa v zdraví! 

Ilustračná foto: Flickr/ Hawaii Forward Center´s Photostream

Odporúčame