Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
15. marec 2020

Ježiš nám dáva život naveky

Ježiš nám dáva život naveky

Evanjelium tretej pôstnej nedele (15. 3. 2020) je posolstvom, ktoré je prekvapivo odvážne: Ježiš je Spasiteľ sveta (Jn 4,5-42).

(1) Toto odvážne posolstvo vyslovili – podľa evanjelistu – Samaritáni, keď žene Samaritánke povedali: „Už veríme nielen pre tvoje slovo, ale sami sme počuli a vieme, že to je Spasiteľ sveta“ (Jn 4,42).

Toto možno povedať iba vtedy, ak sme uverili, že Ježiš nám dáva život naveky! Ak sme prijali za svoje, že náš pozemský život nachádza svoj zmysel a naplnenie vo večnej existencii pri Pánovi v jeho Kráľovstve.

Svedectvom o takomto chápaní života je životný príbeh sv. Jána Krstiteľa, apoštola Pavla a všetkých svätcov. 

(2) V katolíckej liturgii si pripomíname životné príbehy svätcov v deň ich pozemskej smrti, ktorú vo viere považovali kresťania staroveku ako „deň narodenia pre nebo“. 

Hagiografia (životné príbehy svätcov) je svedectvom, že „ľudský život je večný“ preto, lebo Kristus vykúpil svet svojím krížom a zmŕtvychvstaním. 

Pre niektorých je to na pohoršenie, pre iných bláznovstvo. Ale pre veriacich kresťanov je to posolstvo zmyslu a nádeje, ktorú si pripomenieme a prežijeme na Veľkú noc.

Požehnané prežívanie tretej pôstnej nedele prajem všetkým.

 

Foto: grkatba.sk

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.