Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
04. február 2016

Opäť Kali a Strapatý

Opäť Kali a Strapatý

Priznám sa, že keď som si minulý týždeň prečítal v Trende o dokumente pripomínajúcom vyšetrovací spis, podľa ktorého mohli byť do organizovanej skupiny podvodníkov s DPH akýmsi spôsobom zapletení Robert Kaliňák a Ján Počiatek, naordinoval som si opatrnosť. Je ten dokument dôveryhodný alebo niekto v rámci svojich predvolebných hier podhodil novinárom nejaký falzifikát? Môže byť dôveryhodné svedectvo Milana Chovanca, označovaného za hlavu tejto zločineckej skupiny, ktorý mal pri výpovedi namočiť do zločinu Počiatka s Kaliňákom?

 

Po rozhovoroch s novinármi sa mi však zdá, že ide naozaj o veľmi vážnu kauzu. Ten dokument pripomínajúci vyšetrovací spis totiž nevyzerá ako falzifikát. Napokon, nepriamo to v reakcii priznávajú aj ministerstvo vnútra a samotný Robert Kaliňák, ktorý spochybnil dôveryhodnosť Chovanca, ale nie dokumentu. Ako vo svojom komentári zdôrazňuje Marek Vagovič, sú tu pádne dôvody, prečo brať vážne aj samotnú Chovancovu výpoveď. Chovanec sa pred políciou nerozhovoril o ministroch iniciatívne, ale až dodatočne, keď sa ho vyšetrovatelia pýtalali na identitu „Roba“ a „Strapatého“ z odposluchov. Tiež je zaujímavé, že vlani v lete bol Chovanec prepustený z väzby na slobodu a dnes vraj žije v zahraničí. Bližšie dôvody tohto prepustenia zatiaľ nepoznáme, minister vnútra ho zatiaľ z vlastnej iniciatívy nevysvetľuje (zatiaľ stihol len podať v tejto veci žalobu aj trestné oznámenie).

 

Je fajn, že k investigatívcom Trendu sa v zisťovaní ďalších faktov pripojili aj kolegovia z Aktuality.sk, keďže oproti tomuto 75-miliónovému podvodu blednú všetci Ficovi maséri. 

Odporúčame