Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
04. marec 2020

Moc peňazí

Moc peňazí

Americký miliardár Michael Bloomberg dnes odstúpil z kampane, kde sa snažil získať nomináciu na prezidenta za liberálnu Demokratickú stranu. Zvyšok kampane tak bude o spore Bernieho Sandersa a Joea Bidena, čiže nová verzia sporu spred štyroch aj dvanástich rokov, kde proti sebe stojí kandidát straníckeho establišmentu (môžeme ich nazvať „clintonovci“), ktorým je Biden, a ľavicovej antiglobablistickej revolty reprezentovanej Sandersom. Viac o tom napíše v svojom dnešnom texte kolega Lukáš Krivošík.

Ja si chcem všimnúť niečo iné, Bloomberga. Bývalý starosta New Yorku bol podľa Financial Times pripravený minúť na kampaň až 5 miliárd dolárov, za zhruba štyri mesiace, kde sa vyhol všetkým primárkam pred včerajším Superutorokom, dokázal minúť odhadom asi pol miliardy dolárov. Podarilo sa mu jediné, pri jeho kampani sa písalo najmä o tom, koľko stojí a koľko ešte dokáže minúť. Len za 60-sekundový klip cez finále SuperBowl zaplatil 11 miliónov dolárov. Neskutočné peniaze. Prehľad o tom, ako rozhadzoval Bloomberg peniaze, nájdete tu.

Bloomberg mal s takýmto prístupom dobrú skúsenosť: Keď trikrát kandidoval na starostu New Yorku, minul celkovo 261 miliónov, a to bolo skrz naskrz liberálne mesto, v posledných voľbách ho jeden hlas stál 174 dolárov. Bude zaujímavé počkať si, koľko ho stál jeden hlas v primárkach, určite to bude viac.

Chvalabohu Bloomberg neuspel, hoci plutokratizácia americkej politiky (podobne ako tej našej) postúpila ďaleko vpred, stále platí, že Biely dom nemožno získať len za peniaze. Amerických liberálov čaká zaujímavý vnútropolitický spor. Ak Biden prehrá so Sandersom, tak superboháči ako Lloyd Blankfein alebo Bill Gates si budú za prezidenta viac želať Trumpa, ako Sandersa. Ak prehrá Sanders, významná časť jeho voličov pravdepodobne opäť podporí Trumpa, ktorý ich reprezentuje viac ako Biden a liberálna elita. Skrátka, pre Trumpa to vyzerá dobre.

Foto: TASR/AP

Odporúčame