Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
04. marec 2020

Nemeckí aj španielski biskupi si zvolili nových predsedov biskupských konferencií

Nemeckí aj španielski biskupi si zvolili nových predsedov biskupských konferencií

Voľby boli v uplynulých dňoch aj v Nemecku a Španielsku – nie politické, ale cirkevné. Nemeckí biskupi si do svojho čela na šesťročné funkčné obdobie po mníchovskom kardinálovi Reinhardovi Marxovi, ktorý sa rozhodol už nekandidovať, zvolili 58-ročného biskupa Limburgu Georga Bätzinga.

V prvých dvoch kolách síce potrebné dve tretiny hlasov nezískal, ale v treťom mu už stačila jednoduchá väčšina.

Pre tých, ktorí sa tešili z Marxovho konca, to nie je dobrá správa. Bätzing, ktorý prevzal Limburskú diecézu po neslávne známom milovníkovi luxusu Franz-Petrovi Tebartz-van Elstovi, je rovnako horlivým zástancom takzvanej synodálnej cesty ako jeho predchodca na čele biskupskej konferencie.

Paradoxom, je že biskupskú vysviacku v roku 2016 prijal od kolínskeho kardinála Rainera Mariu Woelkiho, ktorý je hlavným kritikom plánovaných reforiem v oblasti sexuálnej morálky, celibátu či postavenia žien v cirkvi.

Biskup Bätzing je priamo spolupredsedom pracovnej skupiny zaoberajúcej sa sexuálnou morálkou. Spolupredsedníčkou je hovorkyňa Centrálneho výboru nemeckých katolíkov (ZDK) pre oblasť rodinnej politiky Birgit Mock, ktorá obhajuje zmenu učenia cirkvi v oblasti homosexuality.

Úplne iné problémy momentálne riešia španielski biskupi, ktorí rovnako ako politická reprezentácia musia reflektovať katalánsku krízu. A poňali to naozaj symbolicky – miestnu biskupskú konferenciu povedie barcelonsko-madridský dvojzáprah.

Predsedom španielskych biskupov na nasledujúce štyri roky sa stal 73-ročný kardinál Juan José Omella Omella, ktorý je arcibiskupom Barcelony, jeho zástupcom bude 74-ročný kardinál Carlos Osoro Sierra, arcibiskup Madridu.  

Foto – https://www.facebook.com/bistumlimburg

Odporúčame